افزایش 6 درصدی قیمت نفت با ادامه درگیری‌ها در خاورمیانه

مخالفت نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با پیشنهاد آتش بس که روز چهارشنبه توسط حماس ارائه شد، قیمت نفت را در این هفته افزایش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قیمت نفت در هفته منتهی به روز جمعه 20 بهمن، در مقایسه با هفته گذشته حدود 6 درصد افزایش یافت. همزمان نگرانی‌ها در باره متوقف شدن عرضه نفت از خاورمیانه و فشار بر بازارهای فرآورده‌های پالایشگاهی، افزایش یافته است.

معاملات آتی نفت برنت در معاملات روز جمعه با 56 سنت یا 0.7 درصد افزایش یافت به 82.19 دلار در هر بشکه رسید در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 62 سنت یا 0.8 درصد افزایش به 76.84 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش رویترز، مخالفت نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با پیشنهاد آتش بس که روز چهارشنبه توسط حماس ارائه شد، قیمت نفت را در این هفته افزایش داد.

در همین حال شرکت «بیکر هیوز» برای خدمات انرژی، اعلام کرد که شرکت‌های انرژی آمریکایی در این هفته چهار سکوی نفت و گاز طبیعی را به 623 سکو قبلی اضافه کردند که بالاترین سطح از اواسط دسامبر به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، تولید داخلی آمریکا در این هفته به سطح بی‌سابقه 13.3 میلیون بشکه در روز بازگشت. همچنین هوای سرد ماه گذشته باعث تعطیلی گسترده‌ای در مناطق نفت‌خیز شده بود.

روز جمع، نیروهای اسرائیلی به بمباران هوایی نوار غزه ادامه دادند. بمباران که روز پنجشنبه شهر مرزی رفح را در حالی هدف قرار داد که قیمت نفت حدود 3 درصد افزایش یافته بود.

معاملات آتی نفت خام شاهد افزایش قیمت بنزین و گازوئیل خواهد بود زیرا تعطیلی تعدادی از پالایشگاه‌ها بر عرضه تأثیر گذاشت.

در همن راستا، اوکراین نیز روز جمعه حملات پهپادهای به دو پالایشگاه نفت در جنوب روسیه انجام داد که منجر به آتش‌سوزی در پالایشگاه ایلسکی شد.

علاوه بر ایلسکی، پالایشگاه آویبسکی در منطقه کراسنودار کرای نزدیک مرز کریمه در دریای سیاه و ساحل دریای آزوف مورد حمله قرار گرفت.

به دنبال حملات پهپادی و قطعی فعالیت در پالایشگاه‎های روسیه، مسکو صادرات نفت خام خود را در ماه فوریه نسبت به آنچه در توافق اوپک پلاس برنامه ریزی شده بود، افزایش داد.

از سوی دیگر، وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه، سه نهاد دیگر مستقر در امارات و یک نفتکش ثبت شده در لیبریا را به دلیل نقض سقف تعیین شده توسط ائتلاف کشورهای غربی بر قیمت نفت روسیه، تحریم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید