اروپا نسبت به «حمله عجولانه» نتانیاهو به شهر رفح در جنوب غزه هشدار داد

بورل: 1.4 میلیون فلسطینی بدون سرپناه و مکان امن هم اکنون در شهر رفح بسر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از طرح اسرائیل برای حمله به شهر «رفح» در نوار غزه که آخرین پناهگاه آوارگان فلسیطینی است، ابراز نگرانی کرد.
بورل در رسانه اجتماعی «ایکس» از پیامدهای فاجعه‌بار حمله احتمالی اسرائیل با اشاره به اینکه 1.4 میلیون فلسطینی بدون مکان امن و مشکلات سخت در این شهر بسر می‌برند، هشدار داد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل جمعه 20 بهمن به ارتش دستور دارد، «طرح تخلیه» غیرنظامیان از شهر «رفح» را آماده کنند.

آمریکا و سازمان ملل متحد نیز درباره حمله احتمالی اسرائیل به این شهر که آخرین پناهگاه آوارگان فلسطینی در نوار غزه است، ابراز نگرانی کردند.
بیش از چهارماه پس از هفت اکتبر آغاز جنگ اسرائیل و حماس، نگاه‌ها متوجه شهر «رفح» در نزدیکی مرز مصر است که بیشتر از یک میلیون آواره فلسطینی را در خود جای داده است.
در همین زمینه، «کانال 12» اسرائیل گزارش داد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و هرزل هالیوی، رئیس ستاد ارتش این کشور چند روز پیش درباره ادامه عملیات نظامی گفت‌وگو کردند که باعث بروز اختلافاتی میان آنها در مورد دستوراتی که نتانیاهو برای آماده‌سازی و پیشروی به شهر «رفح» داده بود، صورت گرفت.
بنا به این گزارش، نتانیاهو خواستار یافتن راه حل سریع برای این قضیه است، در حالی که هالیوی تاکید کرد، ایده ارتش برای تخلیه این منطقه، نیازمند شرایط توانایی و هماهنگی با مصر است.
طبق این گزارش، نتانیاهو در جریان گفت‌گو اشاره کرده که وقت خیلی کم است و نابودی حماس در شهر «رفح» باید قبل از ماه رمضان صورت بگیرد.
نیروهای اسرائیل جمعه 20 بهمن، آماده حمله زمینی به حماس در شهر «رفح» در جنوب نوار غزه شدند، جایی که صدها هزار فلسطینی که به خاطر بمباران اسرائیل از شمال غزه کوچ کرده و در شرایط اسفباری زندگی می‌کنند.
دفتر نخست وزیر اعلام کرد، نتانیاهو از ارتش خواسته ایده‌ای برای تخلیه غیرنظامیان از این منطقه تهیه کند، اما نهادهای امدادرسانی درباره تبعات حمله نظامی در این منطقه پرجمعیت، که باعث کشتار زیادی از غیرنظامیان می‌شود، هشدار داده‌اند.
واشینگتن روز پنج‌شنبه اعلام کرد، از هیچ عملیات نظامی در رفح بدون توجه به غیرنظامیان حمایت نخواهد کرد و بایدن، پاسخ نظامی اسرائیل به حمله هفت اکتبر حماس در جنوب اسرائیل را «تجاوز از حد» توصیف کرد.
بیش از یک میلون نفر، پس از چهار ماه بمباران اسرائیل به جنوب نوار غزه در رفح و مناطق مرزی مصر کوچ کرده‌اند که تدابیر امنیتی ترس مهاجرت دسته جمعی را تقویت کرده است.
دفتر نتانیاهو اعلام کرد، چهار گردان وابسته به حماس در شهر «رفح» حضور دارند و اسرائیل با وجود این گردان‌ها نمی‌تواند حماس را نابود کند و افزود، غیرنظامیان باید از منطقه جنگی کوچ کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید