رقابت شدید طرفداران عمران خان و حزب نواز شریف در انتخابات پاکستان

هر حزب سیاسی در پاکستان برای پیروزی در انتخابات به 133 کرسی برای تشکیل اکثریت کوچک پارلمانی نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«جیو نیوز» پاکستان جمعه 20 بهمن گزارش داد که نامزدهای مستقل مورد حمایت عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان که در حال حاضر زندانی است، 47 کرسی از مجموع 106 کرسی شمارش‌شده تااین لحظه را در انتخابات سراسری به‌دست آورده و روند شمارش همچنان ادامه دارد.

انتخابات برای رقابت در کسب 265 کرسی از 266 کرسی مجلس ملی برگزار شد و هر حزب سیاسی برای تضمین اکثریت کوچک پارلمانی، به 133 کرسی نیاز دارد.
به گزارش تارنمای کمیسیون انتخابات، این کمیسیون تا این‌لحظه، نتایج مجموع 57 کرسی را اعلام کرده است.

«جیو نیوز» جمعه به نقل از اسحاق دار، معاون نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین در حزب «مسلم لیگ» پاکستان - شاخه نواز شریف نوشت که تاکنون این حزب دست‌کم 17 کرسی به دست آورده و ممکن است بتواند یک دولت ائتلافی با نامزدهای مستقل تشکیل دهد.

دار با این بیان که « مطمئن هستم که ما کابینه را تشکیل خواهیم داد»، افزود که حزبش در صورت پیروزی قاطع هر حزب دیگر، کنار خواهد کشید.

اعلام نتایج انتخابات پاکستان، جمعه پس از رای گیری پنجشنبه که با خشونت‌های پراکنده، بسته‌شدن سرویس تلفن همراه و به حاشیه‌راندن عمران خان و حزبش همراه بود، به‌تعویق افتاد.

ساعاتی پس از بسته‌شدن صندوق‌ها، کمیسیون انتخابات هیچ نتیجه‌ای را اعلام نکرد و این تاخیر را ناشی از بروز «مشکلات اینترنتی» دانست.

نظرسنجی‌ها نشان داد که نامزدهای مستقل مورد حمایت عمران خان در اکثر حوزه‌های انتخابات پارلمان فدرال و پارلمان‌های ایالتی کشور، پیشتاز هستند.

روزگذشته پاکستان شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی بود که روند شمارش آرا آن از شامگاه آغاز شد. حدود 128 میلیون رای‌دهنده ثبت نام‌شده برای انتخاب 336 نماینده پارلمان فدرال و تجدید شوراهای ایالتی، به پای صندوق‌های رای رفتند.

نظرسنجی‌ها درپی کمپین انتخاباتی ضعیف ناشی از زندانی‌شدن عمران خان و مشاجرات حزب «تحریک انصاف» او با نهاد نظامی پاکستان، میزان پائین مشارکت مردمی را پیش‌بینی کردند.

انتظار می‌رود حزب «مسلم لیگ» شاخه نواز شریف اکثر کرسی‌ها را به دست آورد. تحلیلگران خاطرنشان کردند که نواز شریف، بنیانگذار 74 ساله این حزب، رضایت ژنرال‌های ارتش را نسبت به‌خود جلب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید