تکرار سناریوی ترور سلیمانی؛ کشته‌شدن یکی از رهبران ارشد کتائب حزب‌الله عراق

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق: ائتلاف تحت رهبری آمریکا به عامل بی‌ثباتی تبدیل‌شده که می‌تواند عراق را به درگیری ‌بکشاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت عراق ضمن محکوم‌کردن حملات مستمر آمریکا به مواضع داخل کشور، تاکید کرد که این حملات بغداد را به‌سوی پایان‌دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی سوق می‌دهد، زیرا به عامل بی‌ثباتی تبدیل شده است.

دولت عراق حملات آمریکا را غیرمسئولانه توصیف کرد و گفت که این حملات، صلح مدنی را تهدید و حاکمیت عراق را نقض می‌کند.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق متعاقبا گفت که اصرار بر بیرون‌راندن ائتلاف پس از آن است که نیروهای عراقی، توانایی مبارزه با تروریسم را به دست آوردند.

یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در بیانیه‌ای گفت: «ائتلاف تحت رهبری آمریکا به عامل بی‌ثباتی تبدیل‌شده که می‌تواند عراق را به درگیری بکشاند».

رسول در بیانیه‌ای اعلام کرد که عراق و آمریکا در 11 فوریه جاری مذاکرات درباره آینده ائتلاف نظامی بین‌المللی به رهبری آمریکا در این کشور را از سر خواهند گرفت.

عراق و آمریکا در ژانویه مذاکرات خود را درباره آینده این ائتلاف آغاز کردند، اما کمتر از 24 ساعت بعد، سه سرباز آمریکایی در حمله‌ای در اردن کشته شدند که آمریکا، گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران در سوریه و عراق را مقصر آن دانست و مذاکرات میان دو کشور پس از این حمله متوقف شد.

دو حمله آمریکا طرف 5 روز

آمریکا ظرف پنج روز در دو حمله، شبه‌نظامیان عراقی را هدف قرار دادند که در حملات به منافع واشینگتن در منطقه و کشته‌شدن سه سرباز آمریکایی دست داشتند.

چهار انفجار مناطق المشتل، البلدیات و جمیله در شرق بغداد را لرزاند که یک خودروی «ای‌دبلیودی» و یک انبار نیروهای حشد شعبی را هدف قرار داد و به‌کشته‌شدن ابوباقر الساعدی، از رهبران ارشد کنائب حزب‌الله و دو نفر از همراهانش انجامید.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، در بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که این حمله هوایی «در پاسخ به حملات به سربازان آمریکایی» انجام شد و به کشته‌شدن «یکی از رهبران کتائب حزب‌الله انجامید که مسئول برنامه‌ریزی مستقیم و مشارکت در حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه بود».

تکرار سناریو ترور سلیمانی

سناریوی این حمله، در تکرار شیوه ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و همچنین ایمن الظواهری، رهبر سازمان القاعده در کابل انجام گرفت.

پهپاد ریپر

حملات هوایی اخیر با پهپاد «ام‌کیو ریپر» مجهز به موشک‌های «هل‌فایر» انجام گرفت که در 3 عملیات اخیر مورد استفاده قرار گرفت که سرعت این پهپاد به 300 کیلومتر در ساعت می‌رسد.

این پهپاد از راه دور به‌کار می‌افتد و می‌تواند مسافت بیش از دو هزار کیلومتر را بدون سوخت‌گیری طی کند.

موشک هل‌فایر

این پهپاد یازده متری همچنین قادر است تا هشت موشک هدایت شونده لیزری و شانزده موشک «هل‌فایر» را حمل کند.

استفاده از این نوع موشک به دلیل نقطه‌زن بودن آن است که احتمال زیان‌های جانی در میان غیرنظامیان و خسارات محتمل جانبی را کاهش می‌دهد.

«ه‍ل‌فایر» یک موشک هوا به سطح است که با نام‌های «فلایینگ نایف» (چاقوی پرنده) و موشک نینجا نیز شناخته می‌شود که یکی از انواع آن «آر9ایکس» دارای کلاهک غیرفعال و غیرقابل انفجار 45 کیلوگرمی است.

این نسخه با قابلیت ترکش‌پذیری اندک، شامل شش چاقو یا تیغه چرخان است که هنگام نزدیک شدن به هدف برای خرد کردن آن باز می‌شود و قادر است در بیش از صد پوند فلز، خودرو و ساختمان برای کشتن هدف، رخنه کند.

سلاح کارآمد پنتاگون

این موشک در اساس به عنوان یک موشک ضد تانک در دهه 1980 طراحی شد، اما «پنتاگون» از آن در عملیات های ویژه‌ای که در سوریه، یمن، افغانستان، عراق و مناطق دیگر انجام می‌شود، استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید