ارزیابی اطلاعاتی آمریکا: اسرائیل از هدف خود برای نابودی حماس فاصله دارد

«نیویورک تایمز»: مسئولان اسرائیلی بر این باورند که تضعیف حماس چه‌بسا هدفی دست‌یافتنی‌تر باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«نیویورک تایمز» به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که سرویس اطلاعاتی آمریکا این هفته به اعضای کنگره اطلاع داد که اسرائیل، توانمندی‌های رزمی حماس را تضعیف کرده اما به آستانه نابودی این گروه که هدف جنگی اصلی اسرائیل اعلام‌شده، نزدیک نشده است.

مسئولان آمریکایی همچنین با ابراز تردید نسبت به واقع‌بینانه بودن هدف منهدم‌کردن یا نابودی حماس تاکید دارند که این گروه، «عملکردی چریکی» را با پنهان‌شدن در شبکه‌ای از تونل‌ها، در پیش‌گرفته که رخنه در آنها دشوار است. این منابع خاطرنشان کردند که تضعیف حماس چه‌بسا هدفی دست‌یافتنی‌تر باشد.

این گزارش اطلاعاتی ویژه اعضای کنگره، حاوی آمار عوامل مسلح حماس که ممکن است، کشته شده باشند یا تخمینی دقیق از تعداد کشته‌های غیرنظامی، نبود.

از سویی بنا به تخمین مقامات بهداشت غزه، بیش از 27000 فلسطینی اکثرا غیرنظامی در حملات هوایی اسرائیل کشته شده‌اند.

عدم ذکر آمار کشته‌های حماس

مقامات اطلاعاتی ایالات متحده از ارائه برآوردهای دقیق در مورد شمار عوامل کشته‌شده حماس به دلیل غیر دقیق بودن این تخمین‌ها، خودداری کرده‌اند.

مقامات آمریکایی همچنین تاکید کردند که «ایالات متحده طی جنگ‌های پیاپی آموخته است که شمارش تعداد عوامل کشته‌شده دشمن در یک عملیات شورشی یا ضد تروریستی، یک بازی احمقانه است».

طبق گفته این منابع، «عملیات‌هایی که طی آنها عوامل مسلح کشته می‌شوند، اغلب به رادیکالیزه‌شدن دیگر گروه‌ها و افزایش شمار سازمان‌های متخاصم می‌انجامد».

مقامات آمریکایی براین باورند که تعداد عوامل مسلح کشته‌شده، حاکی از موفقیت دولت در حل مسائل منتهی به جنگ نیست.

عملیات اسرائیل در خان‌یونس

این در حالی است که یک افسر ارشد ارتش اسرائیل پنجشنبه گفت که نیروهای اسرائیلی در حال «برچیدن» زیرساخت‌های حماس در خان یونس هستند که بیش از دو ماه از ورود ارتش به این کلان‌شهر در جنوب نوار غزه می‌گذرد.

این افسر اسرائیلی افزود که به‌باور نیروهای ارتش، یحیی سنوار، رهبر حماس در نوار غزه در این منطقه پنهان شده است.

«رویترز» به نقل از این افسر اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود، آورد که عملیات در خان‌یونس برای نابودی حماس یا بازگرداندن هر یک از گروگان‌های موجود در این شهر، کماکان ادامه خواهد یافت حال چه این عملیات دو ساعت، دو روز، دوهفته، دو ماه یا حتی بیشتر زمان ببرد.

نابودی بخش اعظم تیپ خان‌یونس

طبق گفته او ارتش اسرائیل 2 هزار مسلح حماس را کشته و 4 هزار نفر را زخمی کرده و صدها اسیر گرفته است و بخش اعظم تیپ خان‌یونس وابسته به حماس را که قبل از جنگ از 5 گردان نشکیل شده بود، نابود کرده است.

این افسر گفت: «تیپ خان‌یونس، قوی‌ترین تیپ حماس بود و فرمانده آن قدرت زیادی داشت ولی ما تمامی ارکان آن را یکی پس از دیگری نابود می‌کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید