آمریکا و سازمان ملل درباره انجام عملیات نظامی در رفح ابراز نگرانی کردند

کاخ سفید: پاسخ حماس به پیشنهاد توافق آتش‌‌بس و تبادل اسرا نکات بسیار مثبتی دارد و درباره امکان دست‌یابی به توافق میان اسرائیل و حماس خوش‌بین هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا و دبیرکل سازمان ملل متحد طی هشدارهایی جداگانه نسبت به انجام عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه به شدت ابراز نگرانی کردند.

وزارت خارجه آمریکا پنج‌شنبه 19 بهمن خاطرنشان کرد که واشینگتن هیچ‌گونه شواهدی که نشان دهد اسرائیل برای انجام عملیات بزرگ نظامی در رفح به‌طور جدی برنامه‌ریزی می‌کند را مشاهده نکرده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین به اسرائیل هشدار داد که هر گونه عملیات نظامی در رفح در جنوب نوار غزه در شرایط کنونی و بدون انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای آن، برای غیرنظامیان «فاجعه‌بار» خواهد بود.

ویدانت پاتیل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر نتانیاهو که گفته به ارتش اسرائیل فرمان داده تا برای عملیات نظامی در رفح آماده شود، گفت واشینگتن هیچ‌گونه شواهدی که نشان دهد اسرائیل برای انجام عملیات بزرگ نظامی در رفح برنامه‌ریزی جدی می‌کند را مشاهده نکرده است.

وی هشدار داد که انجام عملیات نظامی مشابه اکنون و بدون برنامه‌ریزی و حتی اندکی تامل در منطقه‌ای که بیش از یک میلیون نفر آواره جنگی به آن پناه برده‌اند، اقدامی «فاجعه‌‌بار» خواهد بود.

خوش‌بینی آمریکا

در همین راستا کاخ سفید ضمن اشاره به ادامه مذاکرات بین حماس و اسرائیل درباره آتش‌بس، پاسخ حماس به پیشنهاد توافق را حاوی نکاتی بسیار مثبت دانست و درباره امکان دست‌یابی به توافقی میان اسرائیل و حماس ابراز خوش‌بینی کرد.

همزمان با ادامه مذاکرات میان حماس و اسرائیل درباره توافق جدیدی برای آتش‌بس و تبادل اسرا و گروگان‌ها میان دو طرف، یک مقام اسرائیلی و یک منبع آگاه فاش کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل ابلاغ کرده که دولت آمریکا نسبت به گسترش احتمالی عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب غزه بسیار نگران است.

نتانیاهو اما به‌رغم هشدار بلینکن نسبت به یورش نظامی اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه چهارشنبه گفته بود که او به نیروهای ارتش اسرائیل دستور داده تا برای انجام عملیات نظامی در رفح که یک و نیم میلیون آواره فلسطینی را در خود پناه داده است، آماده شوند.

هشدار سازمان ملل

در همین راستا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز پنج‌شنبه گزارش‌ها مبنی بر تمرکز [عملیات] ارتش اسرائیل بر رفح را بسیار نگران‌کننده دانست.

گوترش با اشاره به این‌که هم‌اکنون نقض‌ مکرر قوانین بین‌المللی در غزه جریان دارد بر لزوم برقراری فوری آتش‌بس در نوار غزه تاکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل طی اظهارات خود همچنین گفت که به نفع اسرائیل است که مذاکرات جاری با حماس برای رسیدن به توافق به نتیجه برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید