نتانیاهو به‌رغم هشدار بلینکن فرمان تدارک عملیات در رفح را صادر کرد

نخست‌وزیر اسرائیل: آینده روابط اسرائیل با کشورهای عربی را سرنوشت جنگ غزه رقم خواهد زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم هشدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به مقامات اسرائیلی درباره حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، چهارشنبه 18 بهمن، گفت که او به نیروهای ارتش اسرائیل دستور داده است تا برای انجام عملیات در این شهر (رفح) که بر اثر ادامه جنگ به مکان تجمع یکم و نیم میلیون آواره فلسطینی تبدیل شده است، آماده شوند.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین گفت: «جنگ در غزه نه سال‌ها بلکه چند ماه به‌طول خواهد انجامید.» و خاطرنشان کرد که «اهداف اعلام‌شده از جنگ ما در غزه تغییری نکرده است و ادامه فشار نظامی برای آزادی گروگان‌ها ضروری است.»

نتانیاهو ادامه داد: «نیروهای اسرائیل در خان یونس که مقر اصلی حماس است در حال جنگ هستند».

خلع سلاح حماس

او همچنین با بیان اینکه «گزینه‌ دیگری جز پیروزی قاطعانه بر حماس در غزه پیش رو نداریم»، افزود: به بلینکن گفتم که «ما به تحقق پیروزی در غزه نزدیک می‌شویم.»

نتانیاهو در ادامه اظهار داشت که به وزیر خارجه آمریکا نیز گفته است که پس از نابودی حماس، غزه غیرنظامی خواهد شد.

ادامه مذاکرات

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین به وزیر خارجه ایالات متحده اطلاع داد که پایان کامل جنگ در غزه تنها با نابودی کامل حماس تحقق می‌پذیرد.

او در رابطه با آژانس امدادرسان سازمان ملل متحد در فلسطین، «آنروا» گفت: «جایگزینی برای این آژانس ایجاد خواهیم کرد».

نتانیاهو افزود: «اگر زمان آن فرا رسد نیروهای ما در رفح مطابق با قانون بین‌المللی اقدام خواهند کرد».

نتانیاهو درباره توافق بر سرتبادل گروگان‌ها و برقراری آتش‌بس گفت:« تاکنون به هیچ چیزی در خصوص آزادی زندانیان فلسطینی متعهد نشدیم» و این‌که من تصمیم به افزایش کمک‌رسانی به غزه گرفته‌‌ام، «نادرست» است و «فردای پس از جنگ غزه پس از نابودی حماس فرا‌خواهد رسید».

وی همچنین گفت: «آینده روابط اسرائیل با کشورهای عربی را سرنوشت جنگ غزه رقم خواهد زد».

جلسه طولانی و دشوار

بلینکن چهارشنبه در چارچوب سفر خود به منطقه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار و درباره تحولات جنگ جاری در نوار غزه گفت‌وگو کرد.

در بیانیه دفتر نتانیاهو آمده است که دو طرف علاوه بر یک نشست گسترده که در آن مقامات اسرائیلی و در راس آن‌ها وزیر دفاع، رئیس سرویس امنیت ملی، و سران موساد و شین بت شرکت کردند، «دیدار طولانی و عمیق» را به صورت انفرادی برگزار کردند.

وزیر خارجه آمریکا در پنجمین تور خاورمیانه‌ای خود از زمان حمله 7 اکتبر حماس، پس از سفر به کشورهای پادشاهی عربی سعودی، مصر و قطر، عازم اسرائیل شد.

در حالی که هدف از تور خاورمیانه‌ای جدید بلینکن برقراری آتش‌بس دوم میان اسرائیل و حماس اعلام شده است و مذاکرات با مشارکت قطر، مصر و آمریکا ادامه دارد، درگیری‌ها در نوار غزه اما شدت یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید