عمران خان غائب و نواز شریف حاضر؛ اقبال کدامیک در انتخابات پاکستان بیشتر است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شهروندان پاکستانی، پنج‌شنبه 19 بهمن برای مشارکت در انتخابات عمومی یک روز پس از دو انفجار و در پس زمینه اختلافات شدید سیاسی به پای صندوق‌های رای رفتند.

مقامات محلی چهارشنبه 18 بهمن گفتند، این دو انفجار که منجر به کشته‌شدن 28 نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر شد، در نزدیکی دفاتر نامزدهای انتخاباتی در ایالت بلوچستان جنوب غربی کشور رخ داد و نگرانی‌هایی در مورد امنیت انتخابات را افزایش داد. تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

علاوه بر نگرانی‌های امنیتی و بحران اقتصادی کشور که از آن رنج می‌برد، محکومیت و زندانی عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، در راس نگرانی‌های رای‌دهندگان قرار داد.

عمران خان، روز گذشته از زندان در پیامی به هوادارانش، از آنان خواست پس از رای گیری و تا زمان اعلام نتایج در اطراف مراکز رای‌گیری بمانند.

با زندانی‌شدن عمران خان و رد ده‌ها نامزد حزب او توسط کمیسیون، راه حزب «مسلم لیگ» نواز شریف برای کسب کرسی‌های بیشتر پارلمان و رهبری کشور برای چهارمین بار باز شده است.

پیش از انتخابات، سرکوب حزب عمران‌ خان که در انتخابات 2018 پیروز شد و پس از چهار سال با رای اعتماد پارلمان از قدرت برکنار شد، هدف قرار گرفت.

روزنامه «داون» پاکستان، چهارشنبه 11 بهمن گزارش داد که عمران خان، نخست‌وزیر پیشین و همسرش بشری بی‌بی در یک پرونده مربوط به فروش هدایای دولتی، به 14 سال زندان محکوم شدند.

عمران خان که در سال 2018، چند ماه قبل از تصدی پست نخست‌وزیری، ازدواج کرد، متهم به دریافت هدایایی بود که در زمان تصدی منصبش آن‌ها را با ارزش کمتری اعلام کرده بود و متعاقبا این هدایا را به قیمت‌های بالا به فروش رساند.

24 ساعت قبل از صدور حکم فوق، دادگاه پاکستان، 10 سال حکم حبس خان و شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پیشین در پرونده دیگری را صادر کرد.

بعدها حکم سومی برای خان و همسرش به مدت هفت سال حبس صادر شد.

دادگاه، عمران خان و قریشی را به اتهام افشای اسرار دولتی و به اشتراک‌گذاشتن محتوای پیام محرمانه ارسالی از سوی سفیر پاکستان در واشینگتن برای دولت اسلام آباد، محکوم کرد.

این دو محاکمه در زندانی برگزار شد که عمران خان از زمان بازداشتش در ماه اوت در آن نگهداری می‌شد.

عمران خان پس از آزادی طی ماه‌های گذشته، به دنبال شرکت در انتخابات بود، اما قوه قضاییه، نامزدی او و اکثر حامیانش برای انتخابات پارلمانی در فوریه را رد کرد.

به گفته عمران خان، ارتش با هدف سرکوب جنبش مردمی او و ممانعت از نامزدیش در انتخابات به عنوان نماینده حزب تحریک انصاف، سال‌هاست با خانواده‌های حاکم بر پاکستان همکاری دارد.

شریف (73 ساله) از زمانی که در سال 2019 برای معالجه به لندن رفت و در حال گذراندن حکم 14 سال زندان به اتهام فساد بود، پا به پاکستان نگذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید