واشینگتن: 2 حمله به دو موشک کروز ضد کشتی حوثی‌ها انجام دادیم

رسانه‌های حوثی: منطقه «راس عیسی» در حدیده با 3 حمله آمریکایی بریتانیایی هدف قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد، دو موشک کروز که توسط حوثی‌ها برای شلیک به کشتی‌ها در دریای سرخ آماده شده بود را هدف قرار داده است.

از سویی، رسانه‌های وابسته به شبه‌نظامیان حوثی، پنج‌شنبه 19 بهمن اعلام کردند، آمریکا و بریتانیا 3 حمله علیه اهدافی در منقطه «راس عیسی» حدیده انجام دادند.

رسانه‌های حوثی روز گذشته از حملات جدید آمریکا و بریتانیا علیه اهدافی در استان «الحدیده» غرب یمن خبر دادند. ولی وشینگتن و لندن هیچ حمله‌ای را تایید نکردند.

خبرگزاری «سبا» وابسته به شبه‌نظامیان حوثی در رسانه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد: «آمریکا و بریتانیا در دو حمله منطقه «رای عیسی» از توابع شهرستان «الصلیف» در استان «الحدیده» را هدف قرار دادند.»

علاء، کارمند کارخانه شکر در شهرستان «الصلیف» به خبرگزاری «سبا» گزارش داد که صدای دو انفجار را شنیده است.

حوثی‌ها از 19 نوامبر ده‌ها حمله به کشتی‌های تجاری درحال تردد در دریای سرخ و دریای عرب انجام داده‌ و مدعی هستند که این کشتی‌ها با اسرائیل مرتبط بوده یا عازم بنادر این کشور هستند و تاکید کردند حملات خود در حمایت از مردم غزه که از هفت اکتبر، شاهد درگیری بین حماس و اسرائیل است را ادامه خواهند داد.

در مقابل نیروهای آمریکایی و بریتانیایی، از 12 ژانویه سه موج از حملات علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در یمن انجام دادند، همچنین ارتش آمریکا به تنهایی چندین انبار اسلحه، پهپاد و موشک‌های آماده شلیک را هدف قرار داده است.

حوثی‌ها نیز کشتی‌های آمریکایی و بریتانیایی در منطقه را هدف قرار داده و اشاره کردند که منافع دو کشور به «هدف مشروعی» برای آنان تبدیل شده است.

در ادامه تنش‌ها در دریای سرخ در پی حمله‌های مستمر شبه‌نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری، ارتش آمریکا جزئیات بیشتری از این حملات را فاش کرد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، چهارشنبه 18 بهمن توضیح داد، شبه‌نظامیان حوثی روز گذشته 6 موشک بالستیک به 2 کشتی در دریای سرخ و خلیج عدن شلیک کردند که یکی از دو کشتی‌ها اندکی آسیب دید و هیچ مجروحی در پی نداشت.

«سنتکام» در بیانیه‌ای که در رسانه اجتماعی «ایکس» منتشر کرده، آمده است: «شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، 6 موشک بالستیک ضد کشتی از مناطق تحت کنترل خود در یمن به جنوب دریای سرخ و خلیج عدن شلیک کردند.

نفتکش یونانی

سنتکام اشاره کرد، سه موشک ضد بالستیک صبح سه شنبه 17 بهمن، به نفتکش «MV Star Nasia» یونان با پرچم جزایر مارشال حین عبور از خلیج عدن شلیک شده است. اندکی بعد کشتی از انفجاری در نزدیکی خود در نتیجه سقوط یکی از سه موشک گزارش داد که اندکی آسیب به کشتی وارد کرده و خساراتی در پی نداشته است.

موشک دوم اندکی بعد در نزدیکی کشتی در آب سقوط کرد و هیچ آسیبی به کشتی وارد نکرد.

ناو یو اس اس لابو (DDG 58) که در نزدیکی نفتکش «MV Star Nasia» فعالیت می‌کرد، شامگاه سه‌شنبه، سومین موشک بالستیک ضد کشتی شلیک شده حوثی‌ها را رهگیری کرد، اما کشتی به حرکت خود ادامه داد.

کشتی بریتانیایی

سنتکام اعلام کرد، حوثی‌ها قصد داشتند با موشک سوم کشتی «MV Morning Tide» متعلق به بریتانیا با پرچم باربادوس که در جنوب دریای سرخ فعالیت داشته را هدف قرار دهند.

سنتکام تایید کرد، موشک سوم نیز در آب‌های نزدیکی کشتی بدون هیچ خسارتی سقوط کرده است.

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها شامگاه سه‌شنبه گفت، کشتی «MV Star Nasia» مورد هدف این شبه‌نظامیان، یک کشتی آمریکایی بوده که به ادعای او موشک به کشتی اصابت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید