بغداد: ائتلاف مبارزه با «داعش» به عامل بی‌ثباتی برای عراق تبدیل شده است

ابوباقر السعدی، یکی از رهبران برجسته کتائب حزب‌الله، جناح بانفوذ مسلح عراقی مرتبط با ایران، شامگاه چهارشنبه در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که خودروی وی را در منطقه «المشتل» هدف قرار داد، کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از حمله آمریکا به بغداد که منجر به کشته‌شدن یکی از فرماندهان گروه‌های وابسته به ایران شد، بغداد، ائتلاف بین المللی مبارزه با «داعش» به رهبری آمریکا را متهم کرد که به «عامل بی‌ثباتی برای عراق» تبدیل شده است.

یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، در واکنش به این حمله واشینگتن در خاک عراق، در بیانیه‌ای گفت که «حملات غیرمسئولانه آمریکا امنیت و حاکمیت عراق را تهدید می‌کند».

دولت عراق افزود که این حملات «دولت بغداد را وادار به پایان‌دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در عراق می‌کند؛ چرا که حضور این ائتلاف به عامل ایجاد بی‌ثباتی تبدیل شده است.»

ابوباقر السعدی، یکی از رهبران برجسته کتائب حزب‌الله، جناح بانفوذ مسلح عراقی مرتبط با ایران، شامگاه چهارشنبه در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که خودروی وی را در منطقه «المشتل» هدف قرار داد، کشته شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» در بیانیه‌ای علام کرد که این حمله هوایی «در پاسخ به حملات به سربازان آمریکایی» انجام شده و منجر به کشته‌شدن «یکی از رهبران گردان‌های حزب‌الله شد که مسئول برنامه‌ریزی حمله به نیروهای آمریکایی در منطقه بود و در این حملات مشارکت مستقیم نیز داشت».

گردان‌های حزب‌الله عراق با انتشار بیانیه‌ای از کشته‌شدن ابوباقر الساعدی، مسئول عملیات‌ این گروه در خارج از عراق و حمل و نقل تسلیحات خبر داد.

علاوه بر این، نیروهای امنیتی عراق پس از حمله به منطقه المشتل و همزمان با پرواز تعدادی پهپاد در آسمان پایتخت عراق، منطقه سبز بغداد را بستند.

آمریکا جمعه گذشته اولین موج حملات تلافی‌جویانه را آغاز کرد و بیش از 85 هدف وابسته به سپاه پاسداران و گروه‌های تحت حمایت آن در عراق و سوریه را هدف قرار داد که این حملات منجر به کشته‌شدن حدود 40 نفر شد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، حملات آمریکا در سوریه به تنهایی منجر به کشته‌شدن دست‌کم 18 نفر ازاعضای گروه‌های تحت حمایت ایران و تخریب حداقل 26 موضع در دیرالزور در شرق این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید