انتخابات پاکستان؛ تعلیق خدمات تلفن‌های همراه همزمان با آغاز رای‌گیری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پاکستان با آغاز رای‌گیری انتخابات پارلمانی؛ خدمات تلفن‌های همراه را به حالت تعلیق درآورد.

رای‌‎دهندگان 266 عضو را انتخاب می‌کنند و در این میان 70 کرسی از جمله 60 کرسی برای زنان و 10 کرسی برای غیرمسلمانان اختصاص یافته است.

ده‌ها میلیون رای‌دهنده پاکستانی صبح پنج‌شنبه 19 بهمن، برای شرکت در انتخابات پارلمانی و منطقه‌ای در پس‌زمینه تنش‌های امنیتی و سیاسی به پای صندوق‌های رای رفتند و انتظار می‌رود منجر به بازگشت نواز شریف، نخست وزیر اسبق پاکستان برای چهارمین بار شود.

وزارت کشور پاکستان امروز پنج‌شنبه، با آغاز روند رای‌گیری در انتخابات سراسری،با هدف ایجاد افزایش امنیت از تعلیق موقت خدمات تلفن‌های همراه خبر داد.

تصمیم دولت در پی افزایش حملات مسلحانه در آستانه انتخابات و یک روز پس از درخواست عمران خان، نخست وزیر سابق زندانی، از هواداران خود که پس از رای گیری و تا زمان اعلام نتایج در اطراف مراکز رای‌گیری بمانند، صورت گرفت.

وزارت کشور در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «بر اثر حوادث تروریستی اخیر در کشور که جان‎های باارزشی از دست رفت، تدابیر امنیتی برای حفظ نظم و قانون و مقابله با تهدیدات احتمالی، خدمات تلفن‌های همراه در سراسر کشور به طور موقت متوقف شده است.»

در آستانه انتخابات، دو انفجار در دو دفتر انتخاباتی در ایالت بلوچستان در جنوب غربی این کشور 26 کشته بر جای گذاشت.

کشور در پی اعزام ارتش به مراکز رای‌گیری در حالت آماده باش است. ده‌ها هزار نیروی نظامی و پرسنل شبه‌نظامی در سراسر کشور مستقر شده و پاکستان اعلام کرد که امروز مرزهای خود با ایران و افغانستان را به دلایل امنیتی خواهد بست.

انتظار می‌رود نتایج اولیه غیر رسمی چند ساعت پس از پایان رای گیری در ساعت 5 بعد از ظهر به وقت محلی مشخص شود و به احتمال زیاد نتایج رسمی فردا جمعه اعلام شود.

رقابت‌های اصلی میان نامزدهای مورد حمایت عمران خان، نخست وزیر سابق و نواز شریف، حزب مسلم لیگ که سه بار نخست وزیر این کشور بوده، متمرکز است و بسیاری شانس نواز شریف را بیشتر می‌دانند.

بلاول بوتو زرداری، پسر 35 ساله بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان، نیز مبارزات شدیدی را در تلاش برای رسیدن به مقام عالی به راه انداخته است.

بیش از 128 میلیون پاکستانی حق مشارکت در انتخابات عمومی را دارند تا نمایندگان خود را از میان حدود 18000 کاندیدایی که بیش از 160 حزب را نمایندگی می‌کنند، انتخاب کنند، این تعداد برای کسب 1125 کرسی در مجلس نمایندگان فدرال و پارلمان منطقه‌ای رقابت می کنند.

تحلیلگران می‌گویند، ممکن است برنده مشخصی وجود نداشته باشد، اما ژنرال های قدرتمند پاکستان می‌توانند در این میان نقش داشته باشند. ارتش پاکستان از زمان استقلال این کشور در 76 سال پیش به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر این کشور مجهز به سلاح هسته ای تسلط داشته، اما سال‌هاست که دخالت خود در سیاست را رد می‌کند.

عمران خان باور دارد، ارتش در پی انحلال حزب او است و تحلیل‌گران و مخالفان می‌گویند، نوازشریف از حمایت ژنرال‌ها برخودار است.

احزاب سیاسی کوچک‌تر می‌توانند در تشکیل دولت که به 169 کرسی در مجلس ملی با 336 عضو نیاز دارد، نقش ایفا کنند، رای‌‎دهندگان 266 عضو را انتخاب می‌کنند و در این میان 70 کرسی از جمله 60 کرسی برای زنان و 10 کرسی برای غیرمسلمانان اختصاص یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید