ابوباقر الساعدی، فرمانده کشته‌شده گردان‌های حزب الله عراق کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم اینکه گردان‌های حزب الله در هفته گذشته اعلام کردند که حملات خود به پایگاه‌های نظامی آمریکا و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در عراق، سوریه و سایر کشورهای منطقه را متوقف خواهند کرد؛ ایالات متحده شامگاه چهارشنبه 19 بهمن، یکی از فرماندهان گردان‌های حزب الله عراق را در شرق بغداد، با پهپاد انفجاری هدف قرار داد.

ابوباقر الساعدی

به گزارش رسانه‌های وابسته به حزب‌الله عراق، یکی از افراد کشته‌شده در حمله پهپادی آمریکا به منطقه المشتل در بغداد «ابوباقر الساعدی» است، در حالی که گردان‌های حزب الله در بیانیه خود هویت دیگر کشته‌شدگان این حمله را فاش نکرد.

الساعدی فرمانده عملیات گردان‌های حزب الله در خارج از عراق و مسئول حمله و نقل تسلیحات این گروه است.

به گفته منابع العربیه، الساعدی همچنین مسئول سیستم موشکی و پهپادهای گردان‌های حزب الله عراق است و همچنین مسئولیت مدیریت عملیات این گروه در سوریه را بر عهده دارد.

ارتش آمریکا در اشاره به ابوباقر الساعدی از کشته‌شدن یکی از فرماندهان گروه‌های وابسته به ایران که در حمله به نیروهای آمریکایی مشارکت داشت، خبر داد.

ایالات متحده در پی حمله شبه‌نظامیان عراقی مورد حمایت ایران در اوایل هفته گذشته به برج 22 در اردن که منجر به کشته‌شدن سه سرباز آمریکایی و زخمی‌شدن 40 تن دیگر شد، حملات تلافی‌جویانه‌ای را در جمعه گذشته در سوریه و عراق انجام داد.

از سوی دیگر پنتاگون اعلام کرده بود که این حمله به برج 22 حامل «اثر انگشت» گروه عراقی کتائب حزب الله مورد حمایت ایران است.

کتائب حزب‌الله

کتائب حزب‌الله در پی حمله آمریکا به عراق در سال 2003 تأسیس شد و یکی از نزدیک‌ترین گروه‌های مسلح عراقی وابسته به ایران به شمار می‌آید.

گردان‌های حزب‌الله قدرتمندترین گروه مسلح در «محور مقاومت اسلامی در عراق» است، گروهی که شامل تعدادی از مجموعه‌های مسلح شیعه افراطی است که مسئولیت بیش از 150 حمله به نیروهای آمریکایی از آغاز جنگ غزه را بر عهده گرفته‌اند.

پس از تأسیس کتائب حزب‌الله، به دلیل حملات مرگبار این گروه علیه اهداف نظامی و دیپلماتیک با استفاده از ترکیبی از حملات راکتی، خمپاره‌ای و بمب‌های کنار جاده‌ای در دهه اول قرن 21 به سرعت شهرت یافت.

حزب‌الله عراق دخالت خود را به طور علنی تایید و یا تکذیب نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید