آغاز قریب‌الوقوع ماموریت اروپایی برای محافظت از کشتیرانی در خلیج عدن و دریای سرخ

کشورهای فرانسه، ایتالیا و یونان فرماندهی ماموریت نظامی اروپا برای محافظت از کشتیرانی در دریای سرخ و خلیج عدن را بر عهده می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام توافق اتحادیه اروپا برای آغاز ماموریت نظامی آن به منظور محافظت از کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ، منابع «العربیه» گزارش دادند که کشورهای اتحادیه اروپا، چهارشنبه 18 بهمن، طرح اروپایی «Aspides » را برای محافظت از کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ و خلیج عدن تصویب کردند.

منابع در ادامه گفتند که یونان فرماندهی این ماموریت را که از کلمه‌ای یونانی به معنای سپر یا حفاظ گرفته شده است، بر عهده خواهد داشت.

به گفته این منابع 19 فوریه به عنوان زمان آغاز ماموریت «Aspides» در دریای سرخ و خلیج عدن تعیین شده است.

بودجه 8 میلیون یورویی

این منابع همچنین فاش کردند که بودجه ناوگان ماموریت اروپایی «اسپیدس» بالغ بر 8 میلیون یورو است که توسط خزانه‌داری اتحادیه اروپا ارائه شده است.

در مرحله بعد، برنامه عملیات و قوانین این ماموریت تهیه خواهد شد و نیروی دریایی و هوایی تشکیل می‌شود که در آسمان دریای سرخ و خلیج عدن به گشت‌زنی خواهند پرداخت.

ماموریت دریایی

اتحادیه اروپا اعلام کرد که به زودی یک ماموریت دریایی اروپایی به منظور حفاظت از ناوبری در این خط کشتیرانی مهم بین‌المللی راه‌اندازی خواهد شد تا به ائتلاف «پاسداری از رفاه» که ایالات متحده در دسامبر گذشته تشکیل آن را اعلام کرد، اضافه شود.

پیتر استانو، سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا گفت که کشورهای اروپایی «کار بسیار فشرده‌ای را در مأموریت دریایی خود آغاز کرده‌اند که از کشتی‌های تجاری در دریای سرخ در برابر هر نوع حمله غیرقانونی و نامشروع محافظت می‌کند.» او همچنین به همکاری با ایران به‌منظور اعمال فشار بر حوثی‌ها اشاره کرد.

ماموریت کاملا دفاعی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا هفته گذشته، به این مأموریت اشاره و آن را «صرفاً دفاعی» توصیف کرد.

این در حالی است که برخی گزارش‌های مطبوعاتی حاکی از آن است که تنها پنج کشور عضو اتحادیه از جمله فرانسه، یونان، ایتالیا، آلمان و بلژیک به طور علنی تمایل خود را برای شرکت در این ماموریت اعلام کرده‌اند، که سه کشور اول نقش رهبری این ماموریت را بر عهده خواهند گرفت.

«پاسداری از رفاه»

شایان ذکر است که ائتلاف «پاسداری از رفاه» به رهبری آمریکا و بریتانیا طی هفته‌های گذشته حملاتی را به چندین سایت حوثی‌ها در مناطق تحت کنترل آن‌ها در یمن با هدف محدود کردن توانمندی‌های نظامی این شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و جلوگیری از حملات آنها به کشتی‌ها حمله کرده بود.

از نوامبر گذشته (2023)، بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ در غزه، گروه حوثی با ادعای همبستگی با ساکنان غزه ده‌ها حمله را به کشتی‌های تجاری به بهانه تعلق به شرکت‌های اسرائیلی یا حمل و نقل کالا از و به مقصد اسرائیل، انجام و گسترش داده است.

این گونه حملات نگرانی‌های قدرت‌های بزرگ را از گسترش دامنه جنگ غزه در منطقه و تاثیر آن بر اقتصاد و تجارت جهانی تشدید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید