میانجی‌های اسرائیل و حماس «وقفه 40 روزه» جنگ در غزه را بررسی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در راستای ادامه فعالیت میانجی‌های آمریکایی، قطری و مصری برای غلبه بر اختلافات اسرائیل و حماس بر سر معامله تبادل اسرا و برقراری وقفه 40 روزه جنگ در نوار غزه، عصر سه‌شنبه 17 بهمن، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در پنجمین سفر خود به منطقه خاورمیانه از زمان آغاز جنگ در غزه، پس از دیدار با مقام‌های سعودی، مصر و قطر وارد تل‌آویو شد.

انتظار می‌رود که بلینکن درباره واکنش حماس به پیش‌نویس توافقی که میانجی‌ها پیشتر با مقامات اسرائیلی تهیه کرده‌اند، گفت‌وگو کند.

توافق جدید شامل چه مواردی می‌شود؟

طبق گزارش منابع نزدیک به مذاکرات، شاید قابل توجه‌ترین نکته در پیش‌نویس توافق جدید که هنوز بحث‌هایی درباره مفاد آن ادامه دارد، قبول یک وقفه 40 روزه جنگ در نوار غزه خواهد بود.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه 18 بهمن گزارش داد، متن پیش‌نویس این توافق تصریح می‌کند که در مرحله اول جناح‌های فلسطینی به رهبری حماس، تمامی اسرای غیرنظامی اسرائیلی را که از اکتبر گذشته در نوار غزه بازداشت شده‌اند، را آزاد کند و در مرحله دوم سربازان اسرائیلی آزاد خواهند شد.

تحویل اجساد کشته‌شدگان اسرائیلی

در مرحله سوم، اجساد اسرا یا سربازان اسرائیلی که در نوار غزه کشته شدنده‌اند، تحویل داده می‌شود.

برآوردهای محرمانه تل‌آویو حاکی از کشته‌شدن حدود 50 اسیر اسرائیلی در نوار غزه بوده است.

این توافق همچنین شامل افزایش کمک‌های بشردوستانه مانند غذا، دارو و دیگر خدمات پزشکی به غیرنظامیان در غزه است که با گرسنگی و کمبود شدید مواد اولیه مواجه هستند.

پاسخ حماس به پیش‌نویس جدید

هنوز مشخص نیست که آیا حماس واقعاً با این پیش‌نویس جدید وقفه 40 روزه موافقت کرده است یا خیر، به خصوص که در گذشته این جنبش مکرراً مخالفت خود را با آزادی اسرای اسرائیلی مگر با توقف جنگ علیه غزه را اعلام کرده بود.

یکی از رهبران جنبش حماس که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری «رویترز» تأکید کرد که جنبش از موضع خود مبنی بر اینکه گروگان‌ها آزاد نمی‌شوند تا زمانی که جنگ به پایان برسد و نیروهای اسرائیلی از غزه عقب‌نشینی کنند، دست بر نداشته است.

این در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اصرار دارد که جنگ تا زمانی که حماس از بین نرود پایان نخواهد یافت، بنابراین مشخص نیست که آیا دو طرف مایلند از مواضع تندرو اعلام شده خود برای دستیابی به توافق نهایی عقب‌نشینی کنند یا خیر.

حماس روز سه‌شنبه پاسخ خود را به این پیش‌نویس که یک هفته پیش از سوی سران اطلاعات آمریکا و اسرائیل در دیداری در پاریس با مقامات مصر و قطر ارائه شده بود، ارائه کرد.

هنوز جزئیاتی از واکنش حماس فاش نشده است، اما در عین حال این جنبش فلسطینی دیروز تأکید کرد که با این پیشنهاد با روحیه‌ای مثبت برخورد کرده است، به گونه‌ای که تضمین کننده برقراری آتش‌بس جامع و کامل، پایان دادن به تجاوزات اسرائیل، امدادرسانی، بازسازی و رفع محاصره نوار غزه و تکمیل فرآیند مبادله اسرا و زندانیان باشد.

برخی منابع امنیتی مصر می‌گویند که حماس انعطاف بیشتری از خود نشان داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید