مسئولان مصری از کشته‌شدن 50 گروگان اسرائیلی خبر دادند

بر اساس برآورد مسئولان آمریکایی و اسرائیلی، شمار دقیق گروگان‌های کشته‌شده روشن نیست و اسرائیل در حال حاضر اضافه‌شدن 20 گروگان‌ کشته‌شده به 29 نفر از آنها که پیشتر اعلام شده بود را در دست بررسی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با ادامه تلاش طرف‌های میانجی‌ برای پی‌ریزی یک توافق جدید مبادله اسرا میان اسرائیل و حماس، برآوردهای طبقه‌بندی شده اسرائیل، شمار گروگان‌های اسرائیلی جان‌باخته در نوار غزه را فاش کرد.

طبق گفته مقامات مصری مطلع از مذاکرات، بیش از 50 گروگان که از 7 اکتبر به اسارت حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی درآمدند، جان خود را از دست داده‌اند که بسیار بالاتر از رقمی است که روز گذشته از سوی ارتش اسرائیل فاش شد.

«وال استریت ژورنال» چهارشنبه 18 بهمن به نقل از این منابع نوشت که این برآوردها در جریان مذاکرات جاری درباره اسرا با مقامات آمریکایی و مصری در میان گذاشته شد.
80 اسیر زنده

این بدان معناست که حدود 80 نفر از 132 زندانی که هنوز در غزه به‌سر می‌برند، در قید حیات هستند، و ده‌ها جسد در دست گروه‌های فلسطینی است.

بر اساس برآورد مسئولان آمریکایی و اسرائیلی، شمار دقیق گروگان‌های کشته‌شده روشن نیست و اسرائیل در حال حاضر، اضافه‌شدن 20 گروگان‌ کشته‌شده به 29 نفر از آنها که پیشتر اعلام شده بود را در دست بررسی دارد. ‌

در همین حال، مقامات مصری گفتند که حماس به مذاکره‌کنندگان اطلاع داده، از تعداد دقیق اسرای کشته‌شده، اطلاعی ندارد.

136 اسیر

اسرائیل پیش از این اذعان کرده بود که حماس، اجساد دو سرباز اسرائیلی کشته‌شده در جنگ غزه در سال 2014 و همچنین دیگر اسرائیلی‌ها قبل از 7 اکتبر را در اختیار دارد که مجموع اسرای شناخته‌شده اسرائیلی، زنده یا مرده را به 136 نفر رساند.

تعداد اسرای زنده و مرده در مذاکرات با میانجی‌گری ایالات متحده، مصر و قطر با توجه به تعداد اسرای فلسطینی که اسرائیل آزاد خواهد کرد، موضوعی اساسی است.

این پرونده در ابعاد سیاسی نیز از حساسیت زیاد در اسرائیل برخوردار است، به ویژه که خانواده‌های اسرا، دولت نتایناهو را برای ادامه روند تبادل حتی در صورت متوقف‌کردن جنگ با حماس، زیر فشار شدید قرار داده‌اند.

این آمار غیر دقیق در حالی مطرح‌شده که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در پنجمین سفر منطقه‌ای خود از اکتبر گذشته بعد از بازدید از سعودی، قطر و مصر، شامگاه سه‌شنبه وارد تل‌آویو شد.

این موضوع همچنین با رصد نشانه‌های مثبت در مورد توافق قریب‌الوقوع درباره اسرا بر اساس پیش‌نویس پیشنهادی ایالات متحده، مصر و قطر و تایید اولیه سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل و همچنین جنبش حماس، همزمان شده است.

بر اساس این پیش‌نویس، حماس در وهله اول، اسرای غیرنظامی و مدتی بعد سربازان را آزاد خواهد کرد و موضوع تحویل اجساد گروگان‌های اسرائیلی در مراحل بعدی توافق، مورد گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید