سعودی: پیش از به رسمیت شناختن کشور فلسطین رابطه‌ای با اسرائیل نخواهیم داشت

وزارت خارجه سعودی: ریاض موضع قاطع خود را به دولت آمریکا اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سعودی با تاکید بر قاطعیت موضع این کشور در قبال مسئله فلسطین، بر ضرورت دستیابی فلسطینیان به حقوق مشروع خود تاکید کرد.

این وزارتخانه، چهارشنبه 18 بهمن، در بیانیه‌ای، با اشاره به سخنان جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا درباره گفت‌وگوهای جاری سعودی و آمریکا در خصوص صلح عرب‌ها و اسرائیل تاکید کرد، موضع ریاض در قبال مسئله فلسطین و ضرورت دستیابی ملت فلسطین به حقوق مشروع خود همواره ثابت بوده و باقی خواهد ماند.

رابطه‌ با اسرائیل

بر اساس این بیانیه، سعودی موضع قاطع خود را به دولت آمریکا اعلام و تاکید کرده که هیچ روابط دیپلماتیکی با اسرائیل برقرار نخواهد کرد مگر اینکه کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای سال 1967 که پایتخت آن قدس شرقی است به رسمیت شناخته شود و همچنین باید تجاوزات اسرائیل به نوار غزه متوقف شود و تمامی نیروهای اسرائیلی از این باریکه عقب‌نشینی کنند.

حقوق ملت فلسطین

وزارت خارجه سعودی مجدداً از جامعه بین المللی به ویژه اعضای دائم شورای امنیت که هنوز کشور فلسطین را به رسمیت نشناخته‌اند، خواست تا روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین با مرزهای 1967 که پایتخت آن قدس شرقی است، تسریع شود تا ملت فلسطین به حقوق مشروع خود دست یابند و صلحی جامع و عادلانه برای همه برقرار شود.

بیانیه وزارت خارجه سعودی پس از آن صادر شد که جان کربی دیروز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا سیگنال‌های مثبتی در مورد آمادگی سعودی و اسرائیل برای گفت‌وگو در باره عادی‌سازی روابط دو کشور دریافت کرده است.

سعودی از زمان آغاز جنگ در نوار غزه در 7 اکتبر، بارها بر حمایت خود از آرمان فلسطین و راه حل تشکیل دو کشور و لزوم حفظ حقوق ملت فلسطین تاکید کرده است.

ریاض همچنین بیش از یک بار تجاوزات و جنایات اسرائیل در نوار غزه، به ویژه کشتار غیرنظامیان در نوار غزه را محکوم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید