بلینکن در ادامه سفر منطقه‌ای خود وارد تل‌آویو شد

وزیر خارجه آمریکا: کار زیادی را باید انجام دهیم اما همچنان براین باوریم که دستیابی به توافق، امری ممکن و بسیار ضروری است و به کار بی وقفه برای تحقق آن؛ ادامه خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، شامگاه سه‌شنبه 17 بهمن، همزمان با آغاز بررسی واکنش حماس به پیشنهاد آتش‌بس و آزادی اسرا از سوی اسرائیل، وارد تل‌آویو شد.

بلینکن سفر خاورمیانه‌ای جدید خود را دوشنبه از سعودی آغاز کرد و از آنجا راهی مصر، سپس قطر و سرانجام اسرائیل شد تا ا مقامات ارشد اسرائیلی دیدار داشته باشد.

تاکید بلینکن بر تلاش بی‌وقفه

ورود بلینکن با آغاز بررسی پیشنهاد جدید وقفه توسط اسرائیل همزمان است؛ آنهم در حالی که بمباران مناطق مختلف نوار غزه ادامه دارد و وزارت بهداشت فلسطین از کشته شدن 107 نفر ظرف 24 ساعت گذشته؛ به‌ویژه در رفح و خان یونس در جنوب نوار غزه خبر داد.

بلینکن در دوحه ضمن تاکید بر این که این پیشنهاد را چهارشنبه با مسئولان اسرائیلی در میان خواهد گذاشت، گفت: « کار زیادی را باید انجام دهیم اما همچنان براین باوریم که دستیابی به توافق، امری ممکن و بسیار ضروری است و به کار بی وقفه برای تحقق آن؛ ادامه خواهیم داد».

وقفه طولانی‌مدت

به‌گفته بلینکن، این پیشنهاد، دورنمایی را برای «وقفه طولانی‌مدت» و «آزادی گروگان‌ها و افزایش کمک‌ها» به غزه که طبق گفته سازمان ملل، با بحرانی انسانی «فاجعه‌بار» مواجه است، ترسیم می‌کند.

از سویی حماس خواستار یک آتش‌بس دائم و نه وقفه جدید است در حالی که اسرائیل تاکید دارد تا نابودی حماس، آزادی همه گروگان‌ها و گرفتن تضمین‌ برای امنیت خاک خود، جنگ در غزه را متوقف نخواهد کرد.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل متعاقبا اعلام کرد که سرویس اطلاعاتی «موساد» در حال بررسی پاسخ حماس به پیشنهاد وقفه بشردوستانه است.

از سویی حماس اعلام کرد، پاسخش در خصوص پیشنهاد وقفه را به مصر و قطر ابلاغ کرده است

این جنبش خاطرنشان کرد که «برخورد مثبتی با این پیشنهاد داشته تا آتش‌بس جامع و فراگیر، پایان‌دادن به تجاوز به مردم ما، و همچنین امدادرسانی، پناه‌دهی و بازسازی، رفع محاصره نوار غزه و تکمیل روند تبادل اسرا تضمین شود».

منبعی در حماس، گزارش هفته گذشته داد که این پیشنهاد شامل سه مرحله است که در مرحله اول، آتش‌بس به مدت شش برقرار خواهد شد که طی آن اسرائیل، 200 تا 300 اسیر فلسطینی را در ازای 35 تا 40 گروگان نزد حماس ازاد خواهد کرد مشروط بر این که روزانه بین 200 تا 300 کامیون کمک‌ها بتوانند وارد غزه شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید