بغداد خواستار گفت‌وگوی مجدد با آمریکا درباره نیروهای ائتلاف در عراق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه عراق، شامگاه سه‌شنبه 17 بهمن در بیانیه‌ای تاکید کرد، فواد حسین وزیر خارجه این کشور در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا بر ضرورت بازگشت به گفت‌وگوها دو جانبه درباره آینده بقای نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده یا خروج آنها از عراق تاکید کرد.

فواد حسین همچنین بر مخالفت بغداد با حملات آمریکا در خاک عراق گفت: «عراق نباید به عرصه‌ای برای تسویه حساب بین کشورهای رقیب تبدیل شود».

ارتش آمریکا جمعه گذشته در پاسخ به حمله شبه‌نظامیان وابسته به ایران به پایگاه «برج 22» آمریکا در اردن که به کشته‌شدن 3 سرباز آمریکایی منجر شد، بیش از 85 هدف نظامی متعلق به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران ایران را در عراق و سوریه بمباران کرد.

حملات هوایی آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران به کشته‌شدن حدود 16 نفر از نیروهای حشد الشعبی و تعدادی از نیروهای مسلح عراق شد.

این حملات باعث شرمساری جدیدی برای دولت بغداد شد که مدتی تحت فشار چندین جناح شبه‌نظامی و سیاستمداران وابسته به حشدالشعبی مورد حمایت ایران برای اخراج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق بود.

2500 سرباز آمریکایی

حدود 2500 سرباز آمریکایی و نیروهای ائتلاف در خاک عراق مستقر هستند تا به نیروهای محلی برای جلوگیری از بازگشت «داعش» که در سال 2014 به عنوان بخشی از ماموریت ائتلاف بین‌المللی کنترل بخش‌های وسیعی از کشور را به دست گرفتند، مشاوره و کمک می‌کنند.

صدها سرباز از کشورهای عمدتا اروپایی نیز در این ائتلاف شرکت می‌کنند.

با این حال دولت عراق که بارها بر پایان یافتن سازمان تروریستی داعش تاکید کرده است، می‌گوید ماموریت ائتلاف بین المللی با پایان یافتن وجود داعش در عراق پایان یافته است.

گفت‌وگوهای بغداد و واشینگتن در ژانویه گذشته به منظور تعیین برنامه‌ای برای خروج نیروهای ائتلاف آغاز شد، اما کشته‌شدن سربازان آمریکایی در حمله شبه‌نظامیان عراقی مورد حمایت ایران با پهپاد در مرز اردن مانع تکمیل روند این گفت‌وگوها شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید