وزیر خارجه لبنان: با عقب‌ راندن حزب‌الله از جنوب لبنان به شمال رود لیطانی مخالفیم

عبدالله بو‌حبیب: ارتش لبنان از ظرفیت کافی برای استقرار در مرزهای جنوبی برخوردار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با استمرار تبادل آتش میان ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان، تلاش‌های دیپلماتیک برای اجرای قطعنامه بین‌المللی 1701 و تقویت حضور و منابع ارتش لبنان در مناطق جنوب رودخانه لیطانی به‌منظور دورنگاه‌ داشتن لبنان از خطر امتداد جنگ جاری در غزه همچنان ادامه دارد.

در این راستا، عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان، سه‌شنبه 17 بهمن، در گفت‌و‌گو با نشریه «نداء الوطن» گفت: «ارتش لبنان از ظرفیت کافی برای استقرار در مرزهای جنوبی برخوردار نیست» و از کمبود نیرو و تجهیزات رنج می‌برد.

بو‌حبیب در مورد «درخواست لبنان از کشورهای ذیربط برای کمک به جذب 7000 سرباز اضافه صحبت کرد» و گفت: «انتظار داریم فرانسه ابتکار‌عمل را بر عهده گرفته و برای برگزاری نشستی بین‌المللی، مشابه کنفرانسی که قبلا در 2007 در ایتالیا برگزار شد، جهت حمایت از ارتش لبنان فراخوان دهد.»

وزیر خارجه لبنان افزود: «عقب راندن حزب الله[از جنوب لبنان] به ماورای رودخانه لیطانی را نمی‌پذیریم چرا که این امر به تجدید جنگ منجر خواهد شد.»
او در ادامه تاکید کرد:«تنها راه‌حل کامل برای همه مسائل مرزی با اسرائیل را خواهیم پذیرفت».

شایان ذکر است که تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از بروز درگیری همه‌جانبه میان لبنان و اسرائیل و سامان دادن به وضعیت مرزی بین آن‌ها، پس از آن‌که به طور ارگانیک با جنگ جاری در غزه پیوند خورده، تشدید شده است.

آمریکا از طریق آموس هوخشتاین، مشاور رئیس جمهوری در امور امنیت و انرژی این تحرک دیپلماتیک را رهبری می‌کند. او پس از موفقیت در تعیین مرزهای دریایی میان دوکشور، هم‌اکنون در اسرائیل برای دستیابی به انعقاد توافقنامه‌ای در مورد مرزهای زمینی با لبنان می‌کوشد.

راهکار پیشنهادی

بر اساس اطلاعات به‌ دست آمده از چندین منبع، پیشنهاد اساسی هوخشتاین در خصوص پایان‌دادن به درگیری مسلحانه در جنوب لبنان است که از سوی دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در سفر هفته گذشته او به بیروت، مطرح شد.

این پیشنهاد، آتش‌بس از سوی اسرائیل و حزب‌الله در جنوب لیطانی، برچیده‌شدن جلوه‌های حضور نظامی به‌ویژه تجهیزات و تسلیحات سنگین از مناطق واقع در جنوب این رودخانه و توقف فعالیت‌های انجمن «سبز بدون مرز» در این منطقه در ازای ضمانت اسرائیل مبنی بر عدم ارتکاب هیچ مورد نقض حاکمیت لبنان در زمین، دریا و هوا بر اساس قطعنامه 1701 را شامل می‌شود.

رسانه‌های اسرائیل دوشنبه اعلام کردند که هوخشتاین «پیام‌های مثبتی را در مورد امکان دستیابی به راه‌حل سیاسی برای آرام کردن جبهه جنوب لبنان انتقال داده است».

به‌گزارش سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، «پیشنهاد آمریکا شامل عقب‌نشینی حزب‌الله از مرزها و بازگشت آوارگان است و شواهد مثبت در خصوص تنش‌زدایی میان اسرائیل و حزب‌الله پس از میانجی‌گری آمریکا، رصد شده است».

راه‌حل دیپلماتیک

یک منبع رسمی لبنانی به «العربیه» توضیح داد: «لبنان بر راه حل دیپلماتیک برای جنوب و مرزهای زمینی با اسرائیل اصرار داشته و در انتظار بازگشت قریب‌الوقوع فرستاده آمریکا به بیروت (در پایان هفته) و اطلاع از ایده‌های او پس از سفرش به تل آویو است».

این منبع گفت:«به‌رغم تمام اطمینان‌های ارائه شده از سوی فرستادگان بین‌المللی، نگرانی از وخامت اوضاع امنیتی در جنوب، به‌ویژه با توجه به ادامه تهدیدات اسرائیل، همچنان وجود دارد».

این منبع در عین حال خاطرنشان کرد که وضعیت حاکم بر جنوب لبنان همچنان در چارچوب به‌اصطلاح «قواعد درگیری» ادامه داشته و حزب‌الله با انجام مذاکره برای حل بحران در جنوب لبنان مخالفتی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید