ماهیت «حزب آزادیبخش انقلابی خلق» مظنون حمله به دادگاه استانبول چیست؟

حزب «جبهه آزادی‌بخش انقلابی خلق»، یک گروه مارکسیست-لنینیست است که به انجام چندین عملیات مسلحانه در ترکیه از اواخر دهه 1970 متهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی یرلی کایا، وزیر کشور ترکیه، سه‌شنبه 17 بهمن اعلام کرد که پنج نفر از جمله سه افسر پلیس در تیراندازی امروز مقابل مجتمع بزرگ دادگاه‌ها در استانبول زخمی و هر دو عامل مسلح این حمله در جریان تبادل آتش، کشته شدند.

وزیر کشور ترکیه در پلتفرم «ایکس» افزود، مرد و زنی مسلح، حوالی ساعت 8:46 به وقت گرینویچ به سمت یک ایست بازرسی پلیس مقابل مجتمع دادگاهی در منطقه چاگلیان استانبول تیراندازی کردند، بدون این‌ که جزئیات بیشتری را فاش کند.

مجتمع دادگاهی بزرگ چاگلیان در بخش اروپایی استانبول واقع شده است.

به گفته وزیر کشور ترکیه، این حمله که توسط «جبهه آزادیبخش انقلابی خلق» مقابل دادگاهی در استانبول انجام شد، یک حمله «تروریستی» است.

ماهیت جبهه آزادیبخش انقلاب خلق

حزب «جبهه آزادی‌بخش انقلابی خلق»، یک گروه مارکسیست-لنینیست است که به انجام چندین عملیات مسلحانه در ترکیه از اواخر دهه 1970 متهم است.

در حملات این حزب طی دهه‌های گذشته، ده‌ها نفر شامل افسران ارشد و وزیر دادگستری پیشین ترکیه کشته شدند.

آمریکا، اتحادیه اروپا و ترکیه، «جبهه آزادیبخش انقلابی خلق» را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

دشمنی با غرب

این حزب که در سال 1978 و قبل از تغییر نام در سال 1994 به «دف سول» (چپ انقلابی)، تأسیس شد، دکترین خصمانه با ایالات متحده، غرب و دستگاه حاکمه ترکیه را دنبال می‌کند.

این حزب در سال 1990، کارزاری را علیه منافع خارجی در ترکیه آغاز کرد که شامل حملاتی بود که دیپلمات‌های آمریکایی، پرسنل نظامی و تأسیسات آمریکایی را هدف قرار داد.

بر أساس مفاد گزارشی آمریکایی، این حزب که در حال جمع‌آوری کمک‌های مالی در کشورهای اروپایی است، از عامل تهدید برای کسب درآمد استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید