ماموریت دریایی اروپا برای حمایت از دریانوردی در دریای سرخ به زودی آغاز می‌شود

اتحادیه اروپا با ایران همکاری می‌کند تا از نفوذ تهران برای تحت فشار قرار دادن حوثی‌ها جهت متوقف کردن حملات به کشتی‌های تجاری استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا، سه‌شنبه 17 بهمن تأکید کرد که به زودی یک ماموریت دریایی اروپایی به منظور حفاظت از ناوبری دردریای سرخ آغاز خواهد شد.

این ماموریت جدید اروپایی ظاهراً به ائتلاف «نگهبان سعادت» که ایالات متحده در دسامبر گذشته آن را اعلام کرد اضافه خواهد شد.

پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا در امور خارجی، با اشاره به همکاری با ایران برای تحت فشار قرار دادن حوثی‌ها، اعلام کرد، کشورهای اروپایی «کار بسیار فشرده‌ای را روی مأموریت دریایی خود برای محافظت از کشتی‌های تجاری در دریای سرخ در برابر هر نوع حمله غیرقانونی را آغاز کرده‌اند».

او با بیان اینکه حملات حوثی‌ها علیه آزادی دریانوردی نقض قوانین بین المللی است، افزود: «آنها نمی‌توانند بدون دلیل به کشتی‌های تجاری شلیک کنند».

به گزارش خبرگزاری «انباء العالم العربی» استانو افزود: «اتحادیه اروپا علاوه بر پیوستن به شرکای بین‌المللی در تلاش برای یافتن راه‌حلی برای حفاظت از دریانوردی آزاد در دریای سرخ، کار بسیار فشرده‌ای را روی این مأموریت دریایی ویژه آغاز کرده است که ظرف چند هفته آینده آغاز شود».

خارج شدن اوضاع از کنترل

سخنگوی اتحادیه اروپا در امور خارجه اظهار داشت، کشورهای اروپایی برای کمک به کشتی‌های تجاری برای جلوگیری از هرگونه حمله کمک خواهند کرد .

استانو تاکید کرد که تضمین آزادی دریانوردی «اولویت اصلی» اتحادیه اروپا است.

او همچنین گفت: «تعداد روزافزون حملات و ضدحمله حوثی‌ها در منطقه مایه نگرانی است؛ چرا که وقتی این نوع تشدید تنش ادامه یابد، می‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود».

همکاری با ایران

استانو فاش کرد، اتحادیه اروپا با شرکای بین‌المللی و بویژه با ایران که از اکثر این گروه‌های شبه‌نظامی حمایت می‌کند یا با آنها ارتباط مستقیم دارد، همکاری خواهد کرد تا از نفوذ تهران برای متوقف کردن حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها استفاده کند.

هفته گذشته، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا به مأموریت دریایی اروپایی اشاره کرد و آن را صرفاً دفاعی توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید