تاکید بغداد بر حل مشکلات با ترکیه از طریق گفت‌وگو

رئیس‌جمهوری عراق در دیدارش با وزیر دفاع ترکیه در بغداد بر مخالفت با یکجانبه‌گرایی در تعامل با مسائل حل‌ناشده یا استفاده از خاک عراق برای تهدید کشورهای همسایه یا دیگر کشورها، تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از بروز تنش ترکیه و عراق طی چند هفته گذشته، عبداللطیف رشید، رئیس جمهوری عراق، سه‌شنبه 17 بهمن در دیدار با یاشار گولر، وزیر دفاع ترکیه تاکید کرد که حل بحران‌ها از طریق گفت‌وگو و نه از طریق نقض حاکمیت کشورها و آسیب‌رساندن به شهروندان آن‌ها امکان‌پذیر است.

این موضع رئیس جمهوری عراق در اشاره به حملات اخیر ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» در خاک عراق اتخاذ شد.

ضرورت حل مشکلات

ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رشید در دیدارش با گولر در بغداد، بر ضرورت حل مشکلات مرزی و پرونده های امنیتی میان دو کشور از طریق همکاری، رایزنی و هماهنگی متقابل و تشکیل کمیته های امنیتی از سوی دو طرف برای مشخص کردن مشکلات و تدوین راه حل‌های لازم تاکید ورزید».

رئیس‌جمهوری عراق همچنین بر مخالفت با یکجانبه‌گرایی در تعامل با مسائل حل‌ناشده یا استفاده از خاک عراق برای تهدید کشورهای همسایه یا دیگر کشورها، تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: «در این دیدار، راه‌های توسعه و تقویت روابط دوجانبه و چشم‌انداز همکاری‌های مشترک به‌ویژه در زمینه‌های امنیتی و داده‌های اطلاعاتی به گونه‌ای که در خدمت امنیت و ثبات دو کشور باشد نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت».

بر اساس همین بیانیه، وزیر دفاع ترکیه نیز حمایت کشورش از امنیت، ثبات و حاکمیت عراق و رویکرد این کشور در راستای تقویت روابط همکاری و هماهنگی مشترک با ترکیه را مورد تاکید قرار داد.

تنش در روابط

روابط عراق و ترکیه طی هفته‌های گذشته تنش‌هایی را بر سر بسیاری از مسائل، از جمله منابع آب و حزب کارگران کردستان شاهد بود که آنکارا را بر آن داشت تا از احتمال اجرای عملیات نظامی بیشتر در داخل عراق همسایه خود در صورت لزوم، سخن به‌میان آورد.

حزب کارگران کردستان که ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا آن را به عنوان یک گروه تروریستی طبقه‌بندی می‌کنند، در سال 1984 علیه دولت ترکیه وارد مبارزه مسلحانه شد که بیش از 40000 کشته برجای گذاشت.

این درگیری‌ها تا مدت‌ها در مناطق روستایی در جنوب شرقی ترکیه متمرکز بود تا این که به کوه‌های منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق در شمال عراق، محل حضور حزب کارگران کردستان انتقال یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید