بلینکن در ادامه پنجمین سفر منطقه‌ای خود به خاورمیانه وارد قاهره شد

بلینکن روز پرمشغله‌ای در پیش دارد زیرا قبل از رفتن به تل‌آویو برای بررسی موضوع آزادی اسرا و برنامه‌های مرتبط با غزه پساجنگ، راهی مصر شده و سپس به اردن خواهد رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در پنجمین سفر خود به منطقه از اکتبر گذشته، سه‌شنبه 17 بهمن وارد قاهره شد تا با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر دیدار کند.

این در حالی است که ایالات متحده، مصر و قطر برای پیشرفت در رسیدن به توافق به منظور برقراری آتش‌بس در نوار غزه و آزادی اسرای اسرائیلی در ازای آزادی فلسطینی‌های زندانی در اسرائیل می‌کوشند.

طبق گفته یک سخنگوی آمریکایی، بلینکن همچنین درباره پیشبرد تلاش‌ها برای تسهیل ورود کمک‌ها به غزه با السیسی گفت‌وگو خواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش، ریاض را بعد از دیدار محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی ترک کرد.

انتظار می‌رود که بلینکن روز پرمشغله‌ای در پیش داشته باشد زیرا قبل از رفتن به تل‌آویو برای بررسی موضوع آزادی اسرا و برنامه‌های مرتبط با غزه پساجنگ، راهی مصر شد و سپس به اردن خواهد رفت.

پنجمین سفر منطقه‌ای بلینکن از زمان آغاز جنگ غزه در زمانی است که واشینگتن در حال پیشبرد حملات خود علیه گروه های مسلح متحد با ایران، در عراق و سوریه است که ماه‌هاست پایگاه‌های آمریکا را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

واشینگتن بر این باور است که آتش‌بس احتمالی و موضوع تبادل اسرا، کلید پیشرفت در دیگر پرونده‌ها از جمله حاکمیت بر غزه پساجنگ و حرکت در مسیر ایجاد یک کشور فلسطینی است.

این درحالی است که اسرائیل ضمن ادامه مخالفت خود با امتیازدهی، تاکید دارد که نابودی حماس همچنان در دستور کار ارتش اسرائیل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید