اتیوپی تاکید کرد که آبگیری سد رنسانس از این پس موضوع مورد مناقشه نخواهد بود

نخست‌وزیر اتیوپی: برای مذاکره با مصر درباره سد رنسانس و پاسخگویی به خواسته‌های آن «با حداکثر توان» آماده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که پرونده سد رنسانس، که در سال‌های گذشته جرقه اختلاف اتیوپی با مصر و سودان را برانگیخته و همچنان برای کشورهای پایین دست نگران‌کننده است، اتیوپی اما به‌نظر می‌رسد که این پرونده را بسته است.

ابی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی، سه‌شنبه 17 بهمن، آبگیری سد رنسانس را از این پس موضوعی غیرقابل بحث دانست.

بنا به گزارش خبرگزاری «اتیوپی» ابی احمد در عین حال آمادگی کشورش را «با حداکثر توان» برای مذاکره با مصر درباره سد رنسانس و پاسخگویی به خواسته‌های آن اعلام کرد.

نخست‌وزیر اتیوپی همچنین تاکید کرد که قاهره نیز باید متقابلا آمادگی خود را برای برآورده کردن خواسته‌های آدیس‌آبابا ابراز کند.

اظهارات احمد در پاسخ به سؤالات مجلس نمایندگان این کشور بیان شد که در پاسخ به آن وی اظهار داشت که کشورش «آماده شنیدن خواسته‌های مردم مصر و برآورده کردن آن‌ها در حد توان اتیوپی است.»

مرحله نهایی آبگیری

نخست‌وزیر اتیوپی، ماه گذشته، از تکمیل قریب الوقوع مرحله نهایی آبگیری سد عظیمی که آدیس آبابا برای تولید برق به آن متکی است، خبر داد و در عین حال بر نگرانی مصر در مورد حقابه آن افزود.

منابع آبی مصر سالانه حدود 60 میلیارد متر مکعب آب تخمین زده می‌شود که 55 میلیارد متر مکعب آن از آب رودخانه نیل و همچنین مقادیری از آب باران و آب‌های زیرزمینی عمیق و تجدیدناپذیر در بیابان‌ها تامین می‌شود.

در مقابل مجموع آب مورد نیاز سالانه مصر به حدود 114 میلیارد مترمکعب می‌رسد و این فاصله با استفاده مجدد از آب زهکشی کشاورزی و آب‌های زیرزمینی سطحی دره‌ها و دلتای مصر و همچنین واردات از خارج از کشور که سالانه معادل 34 میلیارد متر مکعب آب است، جبران می‌شود.

شایان ذکر است که آدیس آبابا پیش از این و پس از چندین ماه مذاکرات پر‌تنش بر سر این موضوع پیچیده میان سه کشور، متعهد شده بود تا هنگام آبگیری سد آسیبی به منافع قاهره و خارطوم وارد نرسیده و آب مورد نیاز این دو کشور تامین شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید