دور پنجم سفرهای بلینکن به خاورمیانه با هدف آتش‌بس در غزه

بلینکن در این سفر، درباره پیشنهاد آتش‌بس که در نشست ماه گذشته مقامات ارشد آمریکایی، اسرائیلی، مصری و قطری در پاریس ارائه شد، مذاکره خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه 16 بهمن همزمان با تداوم جنگ غزه، در دور جدیدی از سفرهای خود با هدف تضمین دستیابی به آتش‌بس در جنگ اسرائیل و حماس، راهی خاورمیانه شد.

بلینکن در پنجمین سفر خود به منطقه از آغاز جنگ غزه، از سعودی، اسرائیل، مصر و قطر بازدید می‌کند.

او پیش از این سفر و در پی هشدارهای مکرر گروه‌های امدادی در مورد پیامدهای ویران‌گر جنگ که به ماه پنجم خود نزدیک می‌شود، بر لزوم «پاسخ فوری به نیازهای بشردوستانه در غزه» تاکید ورزید.

تاکید بر نیازهای بشردوستانه فوری برای غزه

بلینکن پیش از عزیمت به منطقه گفت که بحران انسانی از جمله موضوعاتی خواهد بود که روی آن تمرکز خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا به شاهزاده فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود گفت که رسیدگی فوری به نیازهای بشردوستانه در غزه و دستیابی به ثبات در خاورمیانه، اولویت‌هایی مشترکی است که آمریکا و سعودی دنبال می‌کنند.

پیش‌بینی شده که بلینکن در سفر منطقه‌ای خود، در مورد پیشنهاد آتش‌بس که در نشست ماه گذشته مقامات ارشد آمریکایی، اسرائیلی، مصری و قطری در پاریس ارائه شد، مذاکره کند.

پیشنهاد آتش‌بس

ضرب‌آهنگ اقدامات دیپلماتیک با تشدید حملات گروه‌های تحت حمایت ایران در عراق و سوریه در همبستگی با حماس که واکنش متقابل ایالات متحده را به دنبال داشته، افزایش یافته است.

به گفته یک منبع حماس، پیشنهاد آتش‌بس جدید، توقف اولیه جنگ را برای یک دوره شش هفته‌ای اعلام می‌کند که آزادی گروگان‌های نزد حماس در ازای آزادی اسرای فلسطینی را به‌دنبال خواهد داشت.

درعین حال حماس تاکید کرده که هنوز توافقی حاصل نشده و برخی از مقامات اسرائیلی نیز مخالفت خود را با هرگونه امتیازدهی اعلام کردند.

أوضاع وخیم انسانی در رفح

این درحالی است که رفح که سازمان ملل متحد با توجه به تشدید «وخامت» أوضاع آن، ابراز نگرانی عمیق کرد، اکنون بیش از نیمی از جمعیت 2.4 میلیون نفری غزه را پس از آوارگی در نتیجه عملیات نظامی اسرائیل، در خود جای داده است.

از سویی ارتش اسرائیل آخر هفته گذشته با پیش‌روی در راستای جنوب به سمت این شهر مرزی، نسبت به ورود نیروهای زمینی اسرائیل به رفح هشدار داد.

منابع «العربیه» بامداد دوشنبه از شنیده‌شدن صدای گلوله‌باران در مناطق شرق رفح و خان یونس، کلان‌شهر غزه خبر دادند.

اسرائیل مدعی است که اعضای حماس در خان یونس حمله 7 اکتبر را تدارک دیدند و مقامات ارشد حماس در این شهر مخفی شده‌اند.

کشته‌شدن 128 نفر

به گفته وزارت بهداشت غزه، در بمباران شامگاه یکشنبه در نوار محاصره شده، 128 نفر که بیشتر آنها زن و کودک بودند، کشته شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهایش به «حملات هوایی هدفمند» در مرکز و شمال غزه ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید