نخست‌وزیر عراق: به حسن همجواری پایبندیم اما سر امنیت خود با کسی تعارف نخواهیم داشت

محمد شیاع السودانی به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد که عراق با هرگونه اقدامات یکجانبه مخالف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق دوشنبه 16 بهمن، به علی اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد که کشورش هرگونه اقدام یکجانبه‌ای از سوی هر کشوری را که با اصول بین‌المللی مبتنی بر احترام متقابل به حاکمیت‌ مغایر است را نمی‌پذیرد.

در بیانیه دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق آمده است که السودانی پافشاری کشورش را بر پایبندی به اصل حسن همجواری و برقراری بهترین روابط با کشورهای منطقه و جهان ابراز و در عین حال تاکید کرد که عراق «با کسی سر حاکمیت و امنیت خود تعارف نخواهد داشت».

احمدیان به نوبه خود بر پایبندی ایران به امنیت و ثبات عراق و تمایل این کشور برای ادامه کار بر اساس توافقنامه امنیتی مشترک میان دو کشور به نحوی که امنیت آن‌ها حفظ شود، تاکید کرد.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق پیشتر در دیدار با احمدیان تاکید کرد که راه‌حل برای مخاطرات و چالش‌های مشترک باید مستقیم و بدون اتخاذ مواضع یکجانبه صورت گیرد.

مشاور امنیت ملی عراق در ادامه افزود که مشارکت در گفت‌وگوی سازنده همه مشکلات نوظهور را حل می‌کند و خاطرنشان کرد که عراق همواره به دنبال تقویت روابط خود با همه به گونه‌ای است که منافع مشترک با کشورها را مطابق با اصل احترام متبادل تامین کند.

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا جمعه شب در اولین مرحله از پاسخ چندلایه و متعدد تلافی‌جویانه خود علیه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق و سوریه، پایگاه‌ها و مقرهای این گروه‌های را در شهرهای المیادین، دیرالزور و القائم بمباران کرد.

بنا به اعلام وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» حمله پهپادی اخیر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران به پایگاه «تی 22 » محل استقرار نیروهای آمریکایی در مرز اردن با سوریه به کشته شدن 3 سرباز آمریکایی و زخمی شدن 40 سرباز دیگر این کشور شد.

ایالات متحده تاکید کرد که از قبل از انجام حملات تلافی‌جویانه خود علیه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در خاک عراق و سوریه به مقامات عراقی در مورد این حملات اطلاع داده است که بغداد این اظهارات واشینگتن را تکذیب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید