دیدار و گفت‌وگوی ولی‌عهد سعودی و وزیر خارجه آمریکا در ریاض

پنجمین تور خاورمیانه‌ای بلینکن از ابتدای جنگ غزه با هدف دست‌یابی به توافقی برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی شامگاه دوشنبه 16 بهمن در ریاض با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار محمد بن سلمان و بلینکن روابط دوجانبه سعودی و آمریکا و افق‌های همکاری مشترک علاوه بر تحولات اوضاع منطقه‌ای و تلاش‌های صورت گرفته در راستای تحقق امنیت و ثبات مورد بررسی قرار گرفت.

از طرفی بلینکن گفت که در گفت‌وگو با ولی‌عهد سعودی تلاش‌های انجام شده برای افزایش ارسال کمک‌های بشردوستانه فوری و تضمین رساندن آن به نیازمندان در نوار غزه را مورد بررسی قرار داده است.
بلینکن تاکید کرد که ایالات متحده به پیشبرد تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از گسترش جنگ در منطقه ادامه خواهد داد.

بلینکن دوشنبه پنجمین تور خاورمیانه‌ای خود از ابتدای جنگ غزه که در پاسخ به حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل شروع شده را با هدف دست‌یابی به توافقی برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس، در حالی آغاز کرد که جنگ در جنوب نوار غزه همچنان ادامه دارد.

به گزارش «فرانس پرس» وزیر خارجه آمریکا دوشنبه در آغاز پنجمین تور خاورمیانه‌ای خود که شامل سعودی، اسرائیل، مصر و قطر می‌شود در اولین ایستگاه، وارد ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی شد.

بلینکن پیش از عزیمت به خاورمیانه و در پی هشدارهای مکرر گروه‌های امدادی در مورد پیامدهای ویران‌گر جنگ که به ماه پنجم خود نزدیک می‌شود، بر لزوم «پاسخ فوری به نیازهای بشردوستانه در غزه» تاکید کرد.

او همچنین گفت که بحران انسانی از جمله موضوعاتی خواهد بود که در گفت‌وگوهای خود روی آن تمرکز خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به شاهزاده فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود گفت که رسیدگی فوری به نیازهای بشردوستانه در غزه و دستیابی به ثبات در خاورمیانه، اولویت‌هایی مشترکی است که آمریکا و سعودی دنبال می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید