جزئیات جدید از عملیات ترور قاسم سلیمانی از زبان ترامپ

ترامپ: قرار بود اسرائیل همکاری کند ولی نتانیاهو دو روز قبل از عملیات، خود را کنار کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «تایمز اسرائیل»، در گزارشی نوشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با افشای اطلاعات جدیدی درباره ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران که در حمله پهپادی آمریکایی در عراق در اوایل سال 2020 کشته شد، تاکید کرد که اسرائیل بخشی از این برنامه‌ بود اما اندکی قبل از حمله، خود را کنار کشید.

ترامپ، یکشنبه 15 بهمن در مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» گفت: «وقتی سلیمانی را کشتیم، قرار بود اسرائیل با ما در این خصوص همکاری بکند اما دو روز قبل از عملیات، بنیامین نتانیاهو گفت ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم».

Advertisement

او افزود: «من ژنرالی داشتم که بسیار کارکشته بود، به او گفتم آیا خودمان می‌توانیم این‌کار را انجام دهیم؟ او گفت: می‌توانیم. این به شما بستگی دارد. من گفتم: انجامش خواهیم داد».

وب‌سایت «اکسیوس» در سال 2021 اظهارات ترامپ را منتشر کرد که در آن با این بیان که انتظار داشت اسرائیل و نتانیاهو در این عملیات، نقشی فعال‌تر ایفا کنند، افزود که در آینده داستان کامل را فاش خواهد کرد.

ترامپ در گفت‌وگو با باراک راوید خبرنگار در خصوص کتاب «صلح ترامپ» درباره توافق‌نامه ابراهیم و نظم جدید خاورمیانه گفت: «اسرائیل کار درست را انجام نداد.

نمی‌توانم درباره این موضوع صحبت کنم اما خیلی ناامید شدم. مردم در زمان مناسب در جریان قرار خواهند گرفت».

حمایت نتانیاهو از ترامپ

نتانیاهو از ترامپ به خاطر حمله ژانویه 2020 که منجر به کشته‌شدن سلیمانی شد، ستایش کرد. او در آن زمان به خبرنگاران گفت: «ترامپ برای این اقدام قاطع، قوی و سریع، سزاوار تقدیر کامل است و ما کاملاً در کنار ایالات متحده در مبارزه عادلانه برای امنیت، صلح و دفاع از خود ایستاده‌ایم».

ترامپ در خصوص حمله پهپادی اخیر به پایگاه آمریکایی در اردن با تاکید بر این که تدابیر اجراشده در دوران دولت او، تهران را وادار کرده بود که قبل از هرگونه حمله، مراتب را به واشینگتن اطلاع دهد، گفت: «چنین حمله‌ای در دوره من هرگز رخ نمی‌داد».

او در خصوص عملیات ترور سلیمانی گفت: «ایرانی‌ها با من تماس گرفته و گفتند که جناب رئیس جمهور، ما باید به این حمله شدید پاسخ بدهیم ولی هیچ‌یک از سربازان آمریکایی را نخواهیم کشت».

ترامپ افزود: «ضربه سختی به آنها زده بودیم و لذا من واکنش انها برای پاسخگوئی و نیاز داخلی آنها را درک می‌کنم».

به‌گفته ترامپ، ایرانی‌ها اطلاع دادند که 16 راکت را پرتاب خواهند کرد و «هیچ سرباز در پایگاه مورد حمله در عراق را نخواهند کشت».

او خاطرنشان کرد که به‌رغم شلیک این تعداد از راکت به پایگاه، کسی کشته نشد و رسانه‌های آمریکایی از کشته‌نشدن هیچ‌یک از سربازان، متعجب شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید