حوثی‌ها به کشته‌شدن 90 نفر از عوامل خود طی ژانویه گذشته اذعان کردند

«سنتکام»: حملات شنبه با همراهی نیروهای بریتانیا علیه اهداف حوثی‌ها در یمن، مراکز فرماندهی و کنترل، سامانه‌های موشکی، مکان‌های ذخیره‌سازی و راه‌اندازی پهپادها، رادارها و بالگردها را شامل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامیان حوثی که در لیست تروریستی قرار دارند، به کشته‌شدن حدود 90 نفر از اعضای خود در ژانویه 2024 اذعان کردند.

طبق گفته منابع آگاه به «العربیه»، 82 درصد زیان‌های جانی حوثی‌ها در نبرد با نیروهای دولتی و 18 درصد در جریان بمباران‌های هوایی آمریکا و بریتانیا در پاسخ به حملات این گروه به حمل و نقل بین‌المللی در دریای سرخ و خلیج عدن، کشته شدند.

تشییع جنازه روزانه

شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران، مراسم تشییع جنازه را روزانه برای 90 نفر از عوامل خود در صنعا، و استان‌های حدیده، حجه، صعده، ذمار و تعز در بازه 2 تا 29 ژانویه 2024 برگزار کردند.

به‌گزارش رسانه‌های حوثی، 74 نفر یا 82 درصد از کل کشته‌ها در ماه ژانویه در نبرد با نیروهای دولتی کشته شدند، در حالی که 16 فرد مسلح این گروه در حملات نیروهای آمریکایی و بریتانیایی ائتلاف دریایی «نگهبان سعادت» در پاسخ به حملات حوثی‌ها به آبراه‌های حمل و نقل بین‌المللی در دریای عرب، دریای سرخ و خلیج کشته شدند.

تاکید بر تداوم حملات

از سویی محمد البخیتی، از رهبران حوثی‌ها در پلتفرم«ایکس» نوشت که عملیات نظامی این گروه علیه اسرائیل تا توقف حمله به غزه ادامه خواهد داشت و «ما با تشدید تنش مقابله خواهیم کرد».

آمارهای ویژه رصدشده توسط پلتفرم رسانه‌ای «یمن فیوچر» نشان می‌دهد که شمار کشته‌های شبه‌نظامیان حوثی در ژانویه گذشته، بالاترین میانگین ماهانه در بیش از یک سال گذشته بوده است.

88 درصد کشته‌ها از فرماندهان رده بالا بودند

بر اساس آمارها، 88 درصد از عوامل کشته‌شده این گروه در ژانویه گذشته، فرماندهان میدانی رده بالا شامل 1 سرتیپ، 9 سرهنگ، 1 سرهنگ دو، 11 سرگرد، 13 سروان و 26 ستوان (اول و دوم) ، 6 نفر با درجه کمکی به اضافه 13 عامل بدون درجه هستند.

زیان‌های جانی وارده بر حوثی‌ها به 775 نفر افزایش یافته که اکثر آنها فرماندهان میدانی هستند که غالبا در نبرد با نیروهای دولتی از زمان پایان آتش‌بس سازمان ملل در اکتبر 2022 تا ژانویه 2024 کشته شدند.

بیانیه سنتکام

از سوی دیگر، فرماندهی مرکزی آمریکا«سنتکام» با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که حملات شنبه 14 بهمن با همراهی نیروهای بریتانیا علیه اهداف حوثی‌ها در یمن شامل مراکز فرماندهی و کنترل، سامانه‌های موشکی، مکان‌های ذخیره‌سازی و راه‌اندازی پهپادها، رادارها و بالگردها انجام گرفت.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز با اشاره به حملات جدید جنگنده‌های آمریکایی در یمن گفت که «هدف از بمباران مواضع حوثی‌ها این است که به آنها ابلاغ کنیم در صورت عدم توقف حملاتشان در دریای سرخ با عواقب بیشتری مواجه خواهند شد».

در بیانیه «پنتاگون» به نقل از آستین آمده است که واشینگتن در «دفاع از جان‌ها و آزادی تجارت در یکی از مهم‌ترین آبراه‌های جهان، تردید نخواهد کرد».

«سی‌ان‌ان» هم به نقل از یک مقام ارشد دولت بایدن گفت که حملات اخیر علیه حوثی‌ها با اقداماتی برای دفاع از کشتی‌های آمریکایی و کشتی‌های تجاری بین‌المللی در دریای سرخ، مرتبط است.

این مقام در عین حال افزود که واشینگتن خواهان تشدید تنش نیست.

این در حالی است که به‌گفته تلویزیون وابسته به حوثی‌ها، 11 حمله هوایی، منطقه البرح در منطقه مقبنه و مناطقی در منطقه حیفان در استان تعز را هدف قرار دادند و همچنین مواضعی در منطقه الجر در فرمانداری عبس در استان حجه هدف 7 حمله هوایی قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید