حملات آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها؛ واشینگتن می‌گوید خواهان تشدید تنش نیست

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا با اشاره به حملات جدید جنگنده‌های آمریکایی در یمن گفت که «هدف از بمباران مواضع حوثی‌ها این است که به آنها ابلاغ کنیم در صورت عدم توقف حملاتشان در دریای سرخ با عواقب بیشتری مواجه خواهند شد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو مقام ارشد دولت آمریکا، یکشنبه 15 بهمن به «سی‌ان‌ان» گفتند که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته با حملات ایالات متحده و بریتانیا به سایت‌های حوثی‌ها در شامگاه شنبه، موافقت کرده است.

یکی از این دو مقام تاکید کرد که این حملات، جدا از «اقدامات تلافی جویانه» واشینگتن در شامگاه جمعه در سوریه و عراق انجام شده است.

«سی‌ان‌ان» به نقل از یک مقام ارشد دولت بایدن گفت که حملات اخیر علیه حوثی‌ها با اقداماتی برای دفاع از کشتی‌های آمریکایی و کشتی‌های تجاری بین‌المللی در دریای سرخ، مرتبط است.

این مقام در عین حال افزود که واشینگتن خواهان تشدید تنش نیست.

واکنش سخنگوی نظامی حوثی‌ها

همزمان یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، یکشنبه اعلام کرد که آمریکا و بریتانیا طی ساعات گذشته، 48 حمله هوایی را علیه چندین شهر یمن انجام دادند.

سریع با تاکید بر این که این حملات «بی‌پاسخ و مجازات» نخواهد ماند، افزود این بمباران‌ها، حوثی‌ها را از حمایت از مردم فلسطین در غزه باز نخواهد داشت.

طبق گفته سریع، استان‌های صنعا، حدیده، تعز، بیضاء، حجه و صعده هدف حملات آمریکا- بریتانیا قرار گرفتند.

بیانیه مشترک

ایالات متحده و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در پاسخ به حملات مستمر این گروه به کشتی‌های تجاری بین‌المللی و همچنین کشتی‌هایی که از دریای سرخ می‌گذرند، 36 هدف مرتبط با حوثی‌ها در سایت‌های تحت کنترل آن‌ها در یمن، هدف قرار گرفتند.

براساس این بیانیه، هدف از حملات روز شنبه نیروهای دو کشور، کاهش تنش و احیای ثبات در دریای سرخ است و دور دیگری از حملات هوایی «متناسب و ضروری» نیز علیه 13 سایت این گروه مسلح، انجام گرفت.

این بیانیه افزود که در این حملات، انبارهای سلاح، سیستم‌های موشکی، پرتابگرها و رادارها، هدف قرار گرفتند.

بیانیه سنتکام

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» نیز با صدور بیانیه‌ای، اجرای حملات با همراهی نیروهای بریتانیا علیه اهداف حوثی‌ها در یمن، در پاسخ به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده آنها در منطقه» را تأیید کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا با اشاره به حملات جدید جنگنده‌های آمریکایی در یمن گفت که «هدف از بمباران مواضع حوثی‌ها این است که به آنها ابلاغ کنیم در صورت عدم توقف حملاتشان در دریای سرخ با عواقب بیشتری مواجه خواهند شد.»

آستین در ادامه گفت که واشینگتن در «دفاع از جان‌ها و آزادی تجارت در یکی از مهم‌ترین آبراه‌های جهان تردید نخواهد کرد.»

ایالات متحده و بریتانیا، حملات مکرری را به سایت‌های حوثی‌ها با هدف مختل‌کردن و تضعیف توانایی این گروه در تهدید دریانوردی در دریای سرخ و تضعیف تجارت جهانی، پس از برعهده گرفتن مسئولیت هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری با موشک و پهپاد از سوی حوثی‌ها، انجام می‌دهند.

این در حالی است که حوثی‌ها مدعی هستند، در همبستگی با نوار غزه، کشتی‌های تحت مالکیت یا مدیریت شرکت‌های اسرائیلی یا کشتی‌های حامل کالا برای اسرائیل را هدف قرار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید