آمریکا و بریتانیا 36 موضع نظامی حوثی‌ها‌ را بمباران کردند

فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد در این حملات مراکز فرماندهی و کنترل، سامانه‌‌های موشکی، اماکن‌ ذخیره‌سازی سلاح، مقر عملیات پهپادها، رادارها و بالگردها بمباران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده و بریتانیا، یکشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، در پاسخ به حملات مستمر حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری بین‌المللی در دریای سرخ، 36 هدف نظامی متعلق به این گروه را در 13 سایت‌ها تحت کنترل آن‌ها در یمن را بمباران کردند.

این بیانیه افزود، هدف از حملات روز شنبه نیروهای آمریکایی و بریتانیایی کاهش تنش و بازگرداندن ثبات در دریای سرخ است.

Advertisement

بیانیه افزود، این حملات که 13 نقطه از سایت‌های نظامی شبه‌نظامیان حوثی را هدف قرار دادند، «متناسب و ضروری» بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما مجدداً به رهبران حوثی هشدار می‌دهیم که در دفاع از آزادی ناوبری و کشتی‌های تجارت در یکی از مهم‌ترین آبراه‌های جهان در برابر حملات حوثی‌ها تردید نخواهیم کرد.»

در بیانیه آمده است، این حملات که انبارهای سلاح، سیستم‌های موشکی، پرتابگرها و رادارهای حوثی‌ها را هدف قرار داد، با حمایت کشورهای استرالیا، بحرین، کانادا، دانمارک، هلند و نیوزلند، انجام شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که حملات نیروهای بریتانیایی به اهداف حوثی‌های یمن در پاسخ به «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آنها در منطقه» صورت گرفته است.

این بیانیه می‌افزاید: «در این حملات مراکز فرماندهی و کنترل، سامانه‌های موشکی، انبارهای ذخیره سازی و عملیات پهپادها، رادارها و بالگردها بمباران شد».

در ادامه آمده است، این حملات سایت‌هایی که «برای حمله به کشتی‌های تجاری بین‌المللی و کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در منطقه استفاده می‌شد را هدف قرار داد.

فرماندهی مرکزی ارتش تاکید کرد که هدف از این اقدامات تضعیف قابلیت‌های حوثی‌ها است که از آن برای ادامه حملات غیرقانونی خود به کشتی‌های آمریکایی و بریتانیایی و همچنین ناوبری بین‌المللی در دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج عدن استفاده می‌کنند.

حمله پیامی به حوثی‌هاست

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده گفت که حملات روز شنبه این پیام را به حوثی‌ها ارسال می‌کند که اگر حملات خود به کشتی‌های بین المللی را متوقف نکنند، با عواقب بیشتری روبرو خواهند شد.

پنتاگون در بیانیه‌ای به نقل از آستین نوشت: «ما در دفاع از زندگی و آزادی تجارت در یکی از مهم‌ترین آبراه‌های جهان تردید نخواهیم کرد.»

دو مقام ارشد دولت آمریکا به «سی‌ان‌ان» گفتند که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته انجام حملاتی که شب گذشته در یمن انجام شد را تایید کرده بود.

این دو مقام آمریکایی گفتند، حملات شب گذشته به حوثی‌ها از اقدامات تلافی جویانه واشنگتن در سوریه و عراق جدا است و برای دفاع از کشتی‌های آمریکایی و کشتی‌های تجاری بین المللی در دریای سرخ انجام گرفته است.

واشبنگتن خواهان تشدید تنش نیست

بایدن، جمعه شب گفت که ارتش آمریکا مجموعه‌ای از حملات را به تأسیسات شبه‌نظامیان در عراق و سوریه که برای حمله به نیروهای آمریکایی استفاده می‌شود، انجام داد.

او افزود که ایالات متحده خواهان تجدبد تنش در خاورمیانه یا در هیچ جای دیگری از جهان نیست.

در همین حال دید‌بان حقوق بشر سوریه از کشته‌شدن 18 شبه‌نظامی وابسته به ایران و انهدام حداقل 26 سایت در دیرالزور در شرق سوریه، خبر داد.

بمباران مواضع شبه‌نظامیان در سوریه و عراق توسط آمریکا در واکنش به کشته‌شدن سه سرباز آمریکایی و زخمی شدن حداقل 40 نفر در حمله پهپادی به نیروهای آمریکایی در یک سایت در مرز اردن و سوریه انجام شد.

بعد از ظهر شنبه، رسانه‌های وابسته به گروه حوثی گزارش دادند که بیش از 20 حمله آمریکایی-بریتانیایی سایت‌های این گروه را در چندین استان از جمله صنعا هدف قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید