هشدارهای آمریکا پیش از حمله چگونه باعث فرار فرماندهان شبه‌نظامیان نیابتی ایران شد؟

در تماس با فرماندهان و اعضای این گروه به آن‌ها دستور داده شد بود که در خانه‌های امن بمانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه گزارش دادند ساعاتی پیش از حمله آمریکا در بامداد امروز شبنه 14 بهمن، به پایگاه‌هایی در غرب عراق و شرق سوریه، فرماندهان ارشد گروه‌های شبه‌نظامی مسلح وابسته به ایران محل اقامت خود را تغییر دادند. به گفته این منابع، فرماندهان پیش از حمله به دمشق و حمص انتقال داده شدند.
به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، این گروه‌ها در هنگام حملات آمریکا، تدابیر لازم برای آسیب کمتر را تدارک دیده بودند.

خانه‌های امن

در تماس با فرماندهان و اعضای این گروه به آن‌ها دستور داده شد بود که در خانه‌های امن بمانند و تنها نیروهای نگهبانی پایگاه‌‎ها برای حراست در پست‌های خود باقی ماندند.
پیش‌تر به تمامی شبه‌نظامیان اعلام شده بود که حملات خود علیه پایگاه‌های آمریکایی در سوریه به ویژه در منطقه «مزارع» در میادین و منطقه حومه «تدمر» را متوقف کنند.
به گفته این منابع، ارتباط با گروه‌ها و فرماندهان از طریق پیام‌رسان‌های «واتساپ» و «تلگرام» برقرار بوده زیرا ترس هک شدن پیام‌رسان‌های ویژه نظامی وجود داشته است.
قبل از آن «رویترز» به نقل از منابعی آگاه گزارش داده بود که ایران شماری از مستشاران ارشد نظامی سپاه پاسداران مستقر در سوریه را فراخوانده است.
همچنین در شرق سوریه، تحرکات و جابجایی برخی از شبه‌‎نظامیان در طول نوار رودخانه فرات از «البوکمال» تا «میادین» در حومه «دیر الزور» رصد شد.
این فرار فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در سوریه پس از آن صورت گرفت که شماری از مقامات آمریکایی فاش کردند حملات به زودی انجام خواهد داد و برای چند روز در سطوح مختلف ادامه خواهد داشت.

گفتنی است این حملات با 125 موشک با بمب‌افکن «بی1» حدود 85 پایگاه شبه‌نظامیان وابسته به ایران، از جمله هفت پایگاه متعلق به «کتائب حزب الله عراق» و پایگاه‌های دیگری شامل مقرات عملیات فرماندهی، مراکز اطلاعاتی، انبارهای مهمات، موشک‌ها و پهپادهای متعلق به گروه‌های مسلح مورد حمایت تهران و نیروی قدس سپاه پاسداران را هدف قرار داد.

در حالی که شبه‌نظامیان «الحشد الشعبی» عراق آمار خسارات خود را 16 کشته و 25 مجروح بر اثر حملات آمریکا در بامداد شنبه 14 بهمن اعلام کردند، دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حملات آمریکا به مناطق دیرالزور در شرق سوریه به 18 نفر خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید