نقشه حضور نیروهای آمریکایی در خاورمیانه چگونه خواهد بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حملات بامداد شنبه 14 بهمن آمریکا به اهداف مرتبط با سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی ایران در عراق و سوریه، بار دیگر توجه محافل را به حضور نیروهای آمریکایی در منطقه معطوف کرد. اگر چه این حضور در مناطق مختلف خاورمیانه از سابقه‌ای چندین دهه‌ای برخوردار است.
حضور نظامی آمریکا در خارج، در سال 2011 به بیش از 100 هزا سرباز در افغانستان و در سال 2007 نیز به 160 هزار سرباز آمریکایی در عراق رسید اما این حضور در پی عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان در سال 2021 ، به‌مقدار زیادی کاهش یافت به طوری که طبق گزارش «رویترز» در حال حاضر حدود 30 هزار سرباز آمریکایی در سراسر منطقه استقرار دارند.

نیروهای آمریکایی در سوریه
نیروهای آمریکایی در سوریه


آغاز جنگ غزه، نقطه عطف بسیار مهمی را ایجاد کرد تا حدی که واشینگتن از اکتبر گذشته هزاران سرباز اضافی را به شکلی موقت به منطقه ارسال کرد که برخی از آنها با کشتی‌های جنگی، عازم منطقه شدند.

بزرگترین پایگاه آمریکا

قطر دربردارنده بزرگترین پایگاه آمریکا در خاورمیانه است، پایگاه هوایی «العدید» که در سال 1996 تاسیس شد. آمریکا از پایگاه‌های دیگری در بحرین، کویت، سعودی و امارات نیز برخوردار است.
حدود 900 سرباز آمریکایی در پایگاه‌های کوچکی در خاک سوریه نظیر میدان نفتی العمر و منطقه الشدادی حضور دارند که غالبا در شمال شرقی این کشور هستند. پایگاه کوچکی هم با نام التنف در مثلث مرزی سوریه، اردن و عراق وجود دارد.
تقریبا 2500 سرباز آمریکا نیز در مراکز نظامی در عراق مانند پایگاه یونیون 3 و پایگاه هوایی عین‌الاسد استقرار دارند و مذاکرات با بغداد در خصوص آینده این نیروها، همچنان ادامه دارد.

Advertisement

علل حضور نیروهای آمریکایی در خاورمیانه

بدون شک حضور نیروهای آمریکایی که اغلب با موافقت کشورهای مکان استقرار آنها به استثنای سوریه انجام می‌شود، دلایل متفاوتی دارد.

حضور این نیروها در عراق و سوریه در راستای مبارزه با گروه «داعش» و مشورت‌دهی نظامی به نیروهای محلی انجام گرفت ولی این نیروها ظرف چند سال گذشته در معرض حملات گروه‌های نیابتی ایران قرار گرفتند که در مواردی نیز به این حملات پاسخ دادند.

حضور در اردن

اردن هم‌پیمان کلیدی آمریکا کانون استقرار صدها آموزش‌دهنده آمریکایی است که رزمآیش‌های متعددی را در طول سال سازماندهی می‌کنند.
نیروهای آمریکا در قطر و دیگر کشورها برای اجرای تمرین‌های نظامی و برطرف‌کردن نیازهای عملیاتی در منطقه حضور دارند.
این در حالی است که هیچ پایگاه نظامی خارجی در داخل ایالات متحده وجود ندارد، اما متحدانش گاهی نیروهای خود را برای انجام آموزش یا همکاری با نیروهای آمریکایی، اعزام می‌کنند.
پایگاه‌های آمریکایی در منطقه معمولا تحت مراقبت‌های متمرکزی از جمله سامانه‌های پدافند هوایی برای محافظت در برابر موشک‌ها یا پهپادها قرار دارند، اگرچه این مراکز ظرف سال‌های گذشته، هدف حملات متعددی به‌‌ویژه در عراق و سوریه قرار گرفتند.
ضرب‌آهنگ این حملات از 7 اکتبر افزایش یافته است، به طوری قبل از حمله اخیر به «برج 22» در اردن، بیش از 160 حمله موشکی و پهپادی توسط گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران انجام شد که به زخمی‌شدن حدود 80 سرباز انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید