جزئیات حملات آمریکا به شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق و سوریه و خسارت‌های اولیه

در حالی که شبه‌نظامیان «الحشد الشعبی» عراق آمار خسارات خود را 16 کشته و 25 مجروح اعلام کردند، دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حملات آمریکا به مناطق دیرالزور در شرق سوریه به 23 نفر خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آمریکا پس از یک هفته تهدید به حمله پهپادی علیه پایگاه «برج 22» در اردن گذشته که به کشته شدن سه سرباز منجر شد، به این حمله پاسخ داد و حملاتی علیه اهدافی در غرب عراق و شر ق سوریه محل استقرار شبه‌نظامیان وابسته به ایران انجام داد.
این حملات با 125 موشک با بمب‌افکن «بی1» حدود 85 پایگاه شبه‌نظامیان وابسته به ایران، از جمله هفت پایگاه متعلق به «کتائب حزب الله» که پایگاه اردن را هدف قرار داده بودند، در دو کشور را هدف قرار داد،
این پایگاه‌ها شامل مقرات عملیات فرماندهی، مراکز اطلاعاتی، انبارهای مهمات، موشک‌ها و پهپادهای متعلق به گروه‌های مسلح مورد حمایت تهران و نیروی قدس سپاه پاسداران بود.

در حالی که شبه‌نظامیان «الحشد الشعبی» عراق آمار خسارات خود را 16 کشته و 25 مجروح بر اثر حملات آمریکا در بامداد شنبه 14 بهمن اعلام کردند، دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حملات آمریکا به مناطق دیرالزور در شرق سوریه به 23 نفر خبر داد.

شبکه رادیو و تلوزیون «ان‌بی‌سی» به نقل از یک مقام عراقی نوشت که حملات آمریکا یک انبار اسلحه و تعدادی از منازل مورد استفاده گردان‌های حزب الله در عراق را هدف قرار داد.

اهداف شبه‌نظامیان در سوریه

در سوریه چندین پایگاه شبه‌نظامیان در شهر «دیر الزور» و حومه آن در شرق کشور هدف قرار گرفت. همچنین انبارهای اسحله و مهمات در جاده «بورسعید» در شهرک «عیاش» از توابع «دیر الزور»، یک کارخانه پهپادسازی در محله «العمال» این شهر و چندین پایگاه نظامی در نزدیکی شهر «البوکمال» نیز بمباران شد.
به گزارش العربیه، این حملات «مزارع حیدریه» در صحرای «المیادین» و دو منطقه «هرابش» و «حویجه صگر» واقع در مسیر شهر دیر الزور و فرودگاه نظامی این شهر را هدف قرار دادند.
آخرین حملات به فرودگاه نظامی دیر الزور و اطراف دانشکده علوم تربیتی در دیرو الزور انجام شده است.
این حملات خساراتی در پی داشته که اطلاعات دقیقی از آن در دست نیست.
دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد در المیادین، البوکمال و دیر الزور حدود 26 موضع هدف قرار گرفت که طی آن 18 نفر از شبه‌نظامیان کشته شدند.

بمباران پایگاه‌های شبه‌نظامیان در عراق

حملات شب گذشته آمریکا در عراق بر مناطق مرزی با سوریه مخصوصا محل استقرار شبه‌نظامیان و گروه‌های مسلح وابسته به ایران متمرکز شد که مهمترین آنها پایگاه‌های حشد الشعبی در منطقه عکاشات غرب استان الانبار عراق بود.
یکی مقام وزارت کشور عراق که خواست نامش فاش نشود در این باره به خبرگزاری «فرانسه» گفت که بر اساس اطلاعات اولیه یک انبار کوچک سلاح سبک متعلق به گروه‌های مسلح در منطقه مرزی «القائم» مورد هدف قرار گرفت و از مجروح شدن هشت نفر در این حمله خبر داد.
حمله دوم، مرکز عملیات وابسته به «الحشد الشعبی» که اکنون بخشی از نیروهای رسمی عراق شده‌اند، در منطقه عکاشات را هدف قرار داد.

یکی از مقامات الحشد الشعبی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری «فرانسه» با بیان اینکه دو حمله علیه پایگاه‌های این گروه صورت گرفته گفت، حمله اول در منطقه «القائم» پایگاه «کتائب حزب الله» را هدف قرار داد و حمله دوم در عکاشات بود که به مجروح شدن تعدادی از نیزوها منجر شد.
دولت بایدن متعهد شده بود به حمله پهپادی «کتائب حزب‌الله» علیه پایگاه «برج 22» اردن که در آن سه سرباز آمریکایی کشته شدند، پاسخ می‌دهد اما در عین حال تاکید کرد به دنبال گسترش جنگ و حمله به اهدافی در داخل ایران نیست.
از هفتم اکتبر گدشته و آغاز جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه، تنش‌ها در جبهه‌های مختلفی از جمله عراق، سوریه، یمن و لبنان با گروه‌های نیابتی ایران شدت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید