اردن تکذیب کرد؛ در حملات آمریکا به عراق شرکت نداشتیم

یک مقام نظامی اردنی ضمن تاکید بر عمق روابط برادرانه‌ای که پادشاهی اردن را با همه کشورهای عربی پیوند می‌دهد، گفت:« ارتش اردن به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار گزارش‌هایی در مطبوعات آمریکا مبنی بر مشارکت اردن در حملات ایالات متحده به عراق، یک منبع نظامی در فرماندهی کل نیروهای مسلح پادشاهی اردن، شنبه 14 بهمن این گزارش‌ها را تکذیب و تاکید کرد که نیروی هوایی پادشاهی اردن در حملات انجام شده آمریکا در عراق، شرکت نکرده است.

این منبع نظامی اردنی گفت اخبار منتشر شده در صبح شنبه در مطبوعات ایالات متحده مبنی بر مشارکت جنگنده‌های اردنی در عملیات انجام شده توسط آمریکا در داخل عراق، «نادرست» است.

او همچنین با بیان این‌که «ارتش اردن به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد»، بر عمق روابط برادرانه‌ای که اردن را با همه کشورهای عربی پیوند می‌دهد، تاکید کرد.

این اظهارات پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده در روز جمعه اعلام کرد در پاسخ به کشته شدن سربازان خود در حمله هفته گذشته در اردن، اعلام کرد که حملات تلافی‌جویانه موفقیت‌آمیزی‌ را در عراق و سوریه علیه مقرهای نیروهای ایرانی و گروه‌های وابسته به تهران انجام داده است.

جنگنده‌های F-16 اردن

برخی اطلاعات حاکی از آن بود که جنگنده‌های اف 16 متعلق به نیروی هوایی سلطنتی اردن در حملات هوایی که شب گذشته به رهبری آمریکا انجام شد، شرکت داشته‌اند.

این گزارش‌ها احتمال می‌دهند که این اقدام در راستای پاسخ به حمله پهپادی صورت می‌گیرد که در اواخر ژانویه پایگاه آمریکایی موسوم به «برج 22» را در مرز اردن، هدف گرفته است.
بر اساس گزارش نشریه «وال استریت ژورنال» جنگنده‌های اردنی پس از تعیین اهدافی برای آن‌ها به این عملیات پیوسته‌اند.

در ادامه گزارش این نشریه آمده است که در پی حمله پهپادی به برج 22، یک سایت نظامی در اردن در نزدیکی مرز سوریه، اکنون نوبت آن شد تا اردن به نشانه همبستگی با ایالات متحده وارد عمل شود.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، «سنتکام» در پایان ژانویه گذشته، از کشته شدن 3 سرباز آمریکایی و زخمی شدن بیش از 40 سرباز دیگر شرکت کننده در ماموریت ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در حمله پهپادی به پایگاه «تی 22» در اردن خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید