«سنتکام» از انهدام یک پهپاد و قایق‌ هدایت‌شونده حوثی‌ها خبر داد

حوثی‌ها از هدف قراردادن یک کشتی تجاری بریتانیایی در دریای سرخ خبر دادند که به‌ ادعای آنها به سمت بنادر اسرائیل در حرکت بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه تشدید تنش در دریای سرخ و به طور کلی منطقه در نتیجه تداوم جنگ اسرائیل در نوار غزه از اکتبر گذشته، فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، از سرنگونی یک پهپاد بر فراز خلیج عدن و انهدام شهپاد انتحاری حوثی‌ها در دریای سرخ خبر داد.

در بیانیه، پنج‌شنبه 12 بهمن «سنتکام» آمده است که نیروهای آمریکایی، با مشاهده این قایق هدایت‌شونده در مسیر کشتیرانی بین‌المللی و تشخیص آن به عنوان یک تهدید قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده در منطقه، آن را منهدم کردند.

بر اساس این بیانیه، این واکنش ساعاتی پس از سرنگونی یک پهپاد بود و هردو عملیات هیچ زیان جانی و مادی به‌دنبال نداشت.

شلیک دو موشک بالستیک

بیانیه سنتکام افزود که متعاقبا دو موشک بالستیک ضدکشتی از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به‌احتمال زیاد به سمت یک کشتی باری در دریای سرخ شلیک شد، اما هر دو موشک در دریا سقوط کرد.

در پایان این بیانیه تاکید شد که هیچ آسیب یا خسارت جانی به کشتی مورد هدف با پرچم لیبریا یا کشتی‌های ائتلاف بین‌المللی دریایی در منطقه، گزارش نشده است.

حمله موشکی به کشتی بریتانیایی

همزمان، حوثی‌ها از هدف قراردادن یک کشتی تجاری بریتانیایی در دریای سرخ خبر دادند که به‌ادعای آنها به سمت بنادر اسرائیل در حرکت بود.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها در بیانیه‌ای گفت که این کشتی با «موشک‌های دریایی مناسب» هدف قرار گرفت.

از 19 نوامبر گذشته و یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در غزه، حوثی‌های هم‌پیمان ایران طی ده‌ها حمله پهپادی و موشکی، کشتی‌های باری در دریای سرخ را هدف قرار دادند که به کندشدن روند تجارت دریایی میان آسیا و اروپا و تشدید نگرانی از بروز اختلال در روند حمل و نقل دریایی در این آب‌ها انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید