«آسوشیتدپرس» از آغاز طرح منطقه حائل بین شهرک‌های اسرائیلی و نوار غزه خبر داد

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که نیروهای اسرائیلی، عملیات تخریب گسترده‌ای را در طول مسیری به عمق یک کیلومتر در مرز نوار غزه با اسرائیل انجام داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش «آسوشیتدپرس» در حالی که ارتش اسرائیل از اظهار نظر در این خصوص که آیا عملا ایجاد منطقه حائل میان غزه و اسرائیل را آغاز کرده؛ خودداری کرد، چندین مقام اسرائیلی بارها تاکید کردند که ایجاد این منطقه می‌تواند از کشورشان مقابل هرگونه حملات آینده مشابه عملیات 7 اکتبر محافظت کند.

سخنگوی ارتش اسرائیل در گفت‌وگو با این خبرگزاری صرفا تاکید کرد که «تدابیر لازم بسیاری برای اجرای یک طرح دفاعی که امنیت بهتری را در جنوب اسرائیل فراهم می‌کندد»، در حال انجام است.

طرح تل‌آویو برای ایجاد منطقه حائل در نوار غزه به‌رغم مخالفت‌های بین‌المللی به ویژه از سوی آمریکا، نزدیک ترین متحد اسرائیل، هم‌اکنون آغازشده و بخشی از آن عملا به‌اجرا درآمده است.

تصاویر ماهواره‌ای

طبق این گزارش، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که نیروهای اسرائیلی، عملیات تخریب گسترده‌ای را در طول مسیری به عمق یک کیلومتر در مرز نوار غزه با اسرائیل انجام داده که عملا به ازهم گسیخته‌شدن هرچه بیشتر سرزمین‌هایی انجامیده که فلسطینی‌ها در صدد تاسیس کشور خود را در آن‌ها هستند.

منطقه حائل موقت

از سویی یک مقام دولتی اسرائیل که نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد که نیروهای کشورش عملاً ایجاد یک «منطقه حائل امنیتی موقت» را آغاز کردند.

با این حال، گستره تخریب‌های گسترده، پرسش‌های زیادی را در مورد این منطقه که موقتی به‌نظر نمی‌رسد، ایجاد می‌کند.

بیشتر زمین‌های این منطقه حائل در بخش جنوبی نوار، زمین‌های کشاورزی است که در مجاورت دیوار مرزی عظیم میلیارد دلاری ساخته شده در اطراف نوار غزه قرار دارد اما در نزدیکی شهرک خربت خزاعه، در منتهی الیه مرز به سمت شمال غربی.، داستان متفاوت است.

ویرانی بسیار گسترده

تصاویر ماهواره‌ای «پلانت لابز پی‌بی‌سی»، تخریب غیرقابل توصیفی را در این مناطق نشان داد به شکلی که ساختمان‌ها در منطقه‌ای به مساحت حدود 6 کیلومتر مربع (2.3 مایل مربع) با بولدوزر تخریب شده‌است.

کمی بیش از 4 کیلومتر (2.5 مایل) به طرف شمال، زمین‌های کشاورزی در امتداد منطقه حائل احتمالی نیز به مناطقی بایر تبدیل شده است.

این تصاویر همچنین حاکی از ویرانی مشابه در شمال و اردوگاه آوارگان مغازی در مرکز نوار غزه و جنوب شرقی این شهر است.

از سویی به‌گفته تعدادی از کارشناسان، حدود 2850 ساختمان در آن منطقه حائل احتمالی درمعرض انهدام هستند و 1100 ساختمان قبلاً در جریان حملات اسرائیل به‌شدت آسیب دیده‌اند.

برخی کارشناسات تخمین های بسیار بزرگ تری ارائه کردند زیرا طبق گفته ۀنها دست‌کم نیمی از ساختمان‌های غزه، یا حدود 143900 ساختمان، در طول جنگ آسیب دیده یا تخریب شده‌اند و اطراف شهر غزه، در مرحله اول حمله زمینی اسرائیل، هدف قرار گرفت.

نظر کارشناسان

طبق گفته تحلیلگران آمریکایی به «آسوشیتدپرس» در منطقه‌ای که منطقه حائل به طول یک کیلومتر در آن ایجاد خواهد شد، دست‌کم 1329 ساختمان از آغاز جنگ آسیب دیده یا ویران شده است.

مساحت نوار بسیار پرجمعیت و محاصره شده غزه از اکتبر گذشته که مرزی 60 کیلومتری (37 مایل) با اسرائیل دارد، حدود 360 کیلومتر مربع (139 مایل مربع) است ولی ایجاد این منطقه باعث کاسته‌شدن نزدیک به 60 کیلومتر مربع از آن خواهد شد.

یک منطقه حائل باریک عملا در مرز غزه با مصر وجود دارد که به نام «کریدور صلاح الدین» (یا کریدور فیلادلفیا) شناخته می‌شود و به‌عنوان بخشی از توافقنامه صلح قاهره با اسرائیل در سال 1979 ایجاد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید