طارق احمد: سعودی نقش بزرگی در رایزنی‌ها برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی ایفا می‌کند

مقام بریتانیایی: ایران که از گروه‌های «حماس»، حوثی‌ها و حزب‌الله حمایت می‌کند، اگر خواهان ایفای نقش [در روند صلح] است، باید از حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به خود در منطقه دست بردارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزیر مشاور دولت بریتانیا در امور خاورمیانه با تاکید این‌که لندن ادامه حکمرانی جنبش «حماس» در نوار غزه را نخواهد پذیرفت، گفت زمینه‌چینی و رایزنی‌ها برای سپردن حکومت نوار غزه به تشکیلات خودگردان فلسطین ادامه دارد.

لُرد طارق احمد، وزیر مشاور در امور خاورمیانه دولت بریتانیا جمعه 13 بهمن در گفت‌وگو با «العربیه» ضمن اشاره به‌ این‌که سیاست تاریخی کشورش از راه‌حل دو کشوری حمایت می‌کند و در این راستا لندن روند به رسمیت شناختن کشور فلسطینی را آغاز کرده است، همچنین گفت که پادشاهی عربی سعودی نقش بزرگی در رایزنی‌ها برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی ایفا می‌کند.

او با بیان اینکه شکننده بودن شرایط مانع از تعیین جدول زمانی مشخص برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین می‌شود، توضیح داد که باید از فشارهای بین‌المللی برای تضمین حقوق فلسطینیان استفاده شود.

وزیر مشاور دولت بریتانیا همچنین تاکید کرد که لندن نمی‌خواهد شاهد تشدید تنش‌ها در منطقه باشد و خاطرنشان کرد که حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ برای کشورش در اولویت است.

حمایت ایران از حماس

طارق احمد با بیان این‌که ایران از گروه‌های «حماس»، حوثی‌ها و حزب‌الله حمایت می‌کند، اظهار داشت که اگر تهران خواهان ایفای نقش است، باید از حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به خود در منطقه دست بردارد.

او همچنین با بیان این‌که رایزنی‌ها برای عقب‌نشاندن حزب‌الله در شمال رودخانه لیطانی ادامه دارد، بر حمایت از ارتش لبنان به‌منظور حفظ امنیت و عقب‌نشاندن حزب‌الله تا مرکز و شمال لبنان تاکید کرد.

طارق احمد با توجه به وضعیت فاجعه‌بار انسانی در غزه، بر تمایل لندن برای تامین نیازهای بشر‌دوستانه غزه قبل از تسلط تشکیلات خودگردان فلسطینی بر این باریکه تاکید کرد، و توضیح داد: «بودجه امسال آنروا از قبل تصویب شده و به دست مردم فلسطین خواهد رسید».

به رسمیت شناختن کشور فلسطین

شایان ذکر است که دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا پیش‌تر تاکید کرده بود که کشورش می‌تواند پس از برقراری آتش‌بس در غزه، بدون انتظار برای نتیجه مذاکرات چند ساله اسرائیل و فلسطین درباره راه‌حل تشکیل دو کشوری، کشور فلسطین را رسما به رسمیت بشناسد.

کامرون این اظهارات خود را در سفری که روز پنج‌شنبه به لبنان و با هدف کاهش تنش‌های منطقه‌ای انجام داده بود، بیان کرد.

خروج حماس از غزه

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل از کامرون گزارش داد: «تا زمانی که حماس در غزه حضور دارد، به رسمیت شناختن کشور فلسطین امکان‌پذیر نیست، اما زمانی که اسرائیل به مذاکره با رهبران فلسطینی ادامه دهد، به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور می‌تواند تحقق یابد».

وزیر خارجه بریتانیا همچنین افزود که به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین از سوی بریتانیا، از جمله در سازمان ملل، «نمی‌تواند در ابتدای فرآیند باشد، اما لزوماً نباید در پایان این فرآیند صورت گیرد.»

شایان ذکر است که بریتانیا، آمریکا و سایر کشورهای غربی از ایده ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل به عنوان راه حل مساله فلسطین حمایت می‌کنند، اما تاکید دارند که استقلال فلسطین باید در چارچوب مذاکره صورت گیرد.

این در حالی است که از سال 2009 تاکنون هیچ مذاکره اساسی در این زمینه صورت نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید