جوزپ بورل: سطح تهدیدهای حوثی‌ها در دریای سرخ از منافع تجاری فراتر رفته است

بورل از پیشرفت‌هایی در آماده‌سازی ناوگان اروپایی و حرکت آن در 19 فوریه، خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

با تشدید تنش در دریای سرخ به‌دنبال افزایش حملات حوثی‌ها، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که تهدیدات کنونی در دریای سرخ، علاوه بر منافع تجاری، ثبات و صلح را تحت تاثیر قرار داده است.

بورل، جمعه 13 بهمن، در مراسم افتتاحیه مجمع اتحادیه اروپا و کشورهای هند و اقیانوسیه افزود: «سفر کشتی‌های تجاری میان آسیا و اروپا به دلیل وضعیت کنونی دریای سرخ، 10 هزار مایل طولانی شد».

بر اساس گزارش خبرنگار «العربیه»، بورل همچنین اعلام کرد که پیشرفت‌هایی در آماده‌سازی ناوگان اروپایی و حرکت آن در 19 فوریه، حاصل شده است.

سرنگونی پهپاد حوثی‌ها

از سویی فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، شامگاه پنج‌شنبه از سرنگونی یک پهپاد بر فراز خلیج عدن و انهدام شهپاد انتحاری حوثی‌ها در دریای سرخ خبر داد.

همزمان، حوثی‌ها از هدف قراردادن یک کشتی تجاری بریتانیایی در دریای سرخ خبر دادند که به‌ادعای آنها به سمت بنادر اسرائیل در حرکت بود.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها در بیانیه‌ای گفت که این کشتی با «موشک‌های دریایی مناسب» هدف قرار گرفت.

از 19 نوامبر گذشته، یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در غزه، حوثی‌های هم‌پیمان ایران طی ده‌ها حمله پهپادی و موشکی، کشتی‌های باری در دریای سرخ را هدف قرار دادند که به کندشدن روند تجارت دریایی میان آسیا و اروپا و تشدید نگرانی از بروز اختلال در روند حمل و نقل دریایی در این آب‌ها انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید