بریتانیا: ممکن است پس از اعمال آتش‌بس در غزه دولت فلسطین را به رسمیت بشناسیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا طی اظهاراتی در جریان سفر پنج‌شنبه خود به لبنان با هدف کاهش تنش‌های در منطقه گفت که لندن ممکن است پس از اعلام آتش‌بس در غزه بدون اینکه منتظر نتیجه مذاکرات چند ساله اسرائیل و فلسطینی‌ها در مورد راه حل دو کشوری باشد، کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

کامرون در گفت‌وگو با «آسوشیتدپرس» گفت که تا زمانی که حماس در غزه حضور دارد، به رسمیت شناختن کشور فلسطین امکان پذیر نیست، اما ممکن است رسمیت همزمان با مذاکرات اسرائیل با رهبران فلسطینی درمورد راه‌ حل دوکشوری، به رسمیت شناختن دولت فلسطین توسط بریتانیا صورت گیرد.

او افزود که به رسمیت شناختن کشور فلسطین ممکن است «چیزی باشد که ما به آن توجه کنیم زیرا این پیشروی به سوی یک راه حل واقع بینانه‌تر خواهد بود و کاری که ما باید انجام دهیم این است که به مردم فلسطین چشم‌اندازی برای آینده‌ای بهتر بدهیم، آینده‌ای که در آن کشوری برای خود داشته باشند.» و افزود که این مسئله «برای صلح و امنیت طولانی مدت در منطقه بسیار حیاتی است.»

وزیر خارجه بریتانیا در ادامه گفت که اولین گام برای به رسمیت شناختن فلسطین باید «توقف جنگ» در غزه باشد که در نهایت منجر به «آتش‌بس مستمر و پایدار» خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد که برای اینکه لندن کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد، رهبران حماس باید غزه را ترک کنند «چرا که با ادامه کنترل غزه توسط مسئولین حوادث 7 اکتبر، نمی‌توان راه حل دوکشوری ایجاد شود.»

مرز لبنان و اسرائیل

از سوی دیگر، کامرون گفت که کشورش طرحی پیشنهادی برای کاهش تنش در مرز لبنان و اسرائیل ارائه کرده است، جایی که حزب‌الله و نیروهای اسرائیلی در چهار ماه گذشته تقریباً هر روز به تبادل آتش پرداخته‌اند و نگرانی‌ها از گسترش این مرزها افزایش یافته است.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که این طرح شامل آموزش نیروهای ارتش لبنان توسط بریتانیا برای پرداختن به وظایف امنیتی بیشتر در منطقه مرزی است.

بریتانیا، آمریکا و سایر کشورهای غربی از طرح ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل به عنوان راه حلی برای پایان نزاع حمایت کردند، اما اعلام کردند که استقلال فلسطین باید در چارچوب توافق مذاکره صورت گیرد.

این در حالی است که از سال 2009 تاکنون هیچ مذاکره اساسی برای اعمال راه‌ حل دوکشوری صورت نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید