وزیر خارجه یمن: با حوثی‌ها باید به عنوان یک تهدید جدی برخورد شود

بن مبارک بر لزوم اتخاذ رویکردی همه‌جانبه برای مقابله با حوثی‌ها تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد عوض بن مبارک، وزیر خارجه یمن پنج‌شنبه 12 بهمن پیش از دیدار با اعضای کمیته امنیتی و سیاسی اتحادیه اروپا، در گفت‌وگویی با «العربیه»، خواستار آن شد تا با حوثی‌ها به عنوان تهدیدی خطرناک برای منطقه و جهان برخورد شود.

او در این گفت‌وگو با تاکید بر لزوم توقف حملات اسرائیل به غزه، گفت که از این طریق بهانه‌های حوثی‌ها برای حمله به کشتی‌ها از دست آنها گرفته شود.

بن مبارک افزود که بمباران کردن پایگاه‌های حوثی‌ها بدون اتخاذ رویکردی همه‌جانبه علیه آنها مشکل را حل نمی‌کند.

وزیر امور خارجه یمن بر حمایت دولت یمن از تلاش‌های سازمان ملل برای دستیابی به صلح در یمن مطابق با شروط مورد تایید به ویژه قطعنامه 2216 شورای امنیت، تاکید کرد.

بن مبارک همچنین بر لزوم بازنگری جامعه جهانی در برخورد جدی با حوثی‌ها به عنوان شبه‌نظامیانی که خشونت و تروریسم را به عنوان رویکردی برای تضعیف امنیت و صلح منطقه‌ای و بین‌المللی ترویج می‌کنند، تاکید کرد.

پیامدهای تشدید تنش در دریای سرخ

بن مبارک هفته گذشته نیز با هانس گراندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، آخرین تحولات یمن و پیامدهای تشدید تنش در دریای سرخ بر تلاش‌های صلح به رهبری سازمان ملل متحد و بررسی خطرات تشدید تنش در یمن رایزنی کرد.

ده‌ها حمله

گفتنی است که از 19 نوامبر سال گذشته 2023 میلادی یعنی تقریبا یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه، شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران که پایتخت و برخی مناطق یمن را در اختیار دارند، حملات پهپادی و موشکی به کشتی‌های باری در دریای سرخ و باب‌المندب را آغاز کردند.

حوثی‌ها می‌گویند حملات آنها به کشتی‌ها در همبستگی و حمایت از فلسطینی‌ها انجام می‌گیرد. این حملات باعث اختلال در عملیات حمل و نقل بین‌المللی و تجارت بین آسیا و اروپا شد و نگرانی از گسترش جنگ را افزایش داد.

این در حالی است که قدرت‌های بزرگ تاکنون چندین بار نگرانی خود را نسبت به گسترش دامنه جنگ غزه به دیگر مناطق خاورمیانه ابراز کردند.
حملات حوثی‌ها باعث شد تا ایالات متحده و بریتانیا حملات متعددی را به اهداف حوثی انجام دهند.

علاوه بر آن واشنگتن تصمیم گرفت مجددا این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید