مقامات ترکیه: اردوغان برای اولین بار پس از 10 سال، ماه آینده به مصر سفر خواهد کرد

«بلومبرگ»: انتظار می‌رود مذاکرات میان اردوغان و السیسی بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینیان در غزه و اقداماتی که می‌توان برای پایان دادن به جنگ انجام داد، متمرکز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «بلومبرگ»، چهارشنبه 11 بهمن، به نقل از مقامات آگاه ترکیه گزارش داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ماه آینده در تلاش برای احیای روابط پس از بیش از 10 سال تیرگی روابط با مصر، به قاهره سفر خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید که انتظار می‌رود مذاکرات بین اردوغان و عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینیان در غزه و اقداماتی که می‌توان برای پایان دادن به جنگ انجام داد، متمرکز شود.

صالح موطلو، سفیر ترکیه در مصر در گفت‌وگوی ویژه با برنامه «در مصر اتفاق می‌افتد» در شبکه «ام بی سی مصر» تاکید کرد که در نشست آتی میان دو رئیس جمهوری به موضوع جنگ غزه پرداخته خواهد شد و ترکیه از مصر حمایت می‌کند.

او گفت که ترکیه از موضع مصر در قبال کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها حمایت کرد، زیرا در این زمینه حق با مصر است و ترکیه کاملاً با ایده [کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها] مخالف است.

سفیر ترکیه در قاهره افزود: «باید از طریق تشکیل کشور مستقل فلسطینی، صلح و امنیت پایدار در فلسطین برقرار شود و هر چه سریعتر آتش‌بس حاصل شود و از ساکنان غزه حمایت و پشتیبانی شود.

رئیس جمهوری مصر در سپتامبر گذشته در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در دهلی نو پایتخت هند با اردوغان همتای ترکیه‌ای خود دیدار کرد.

نزدیکی قاهره و آنکارا 10 سال پس از آن صورت می‌گیرد که روابط دیپلماتیک دو کشور به‌دنبال سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر در سال 2013 قطع شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید