عمران خان به اتهام «فروش هدایای دولتی» به 14 سال حبس محکوم شد

دادگاهی ویژه در راولپندی سه‌شنبه عمران خان را به اتهام افشای اسرار دولتی به 10 سال زندان محکوم کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «داون» پاکستان، چهارشنبه 11 بهمن گزارش داد که عمران خان، نخست‌وزیر پیشین و همسرش بشری بی‌بی در یک پرونده مربوط به فروش هدایای دولتی، به 14 سال زندان محکوم شدند.

عمران خان که در سال 2018، چند ماه قبل از تصدی پست نخست‌وزیری، ازدواج کرد، متهم به دریافت هدایایی بود که در زمان تصدی منصبش آنها را با ارزش کمتری اعلام کرده بود و متعاقبا این هدایا را به قیمت‌های بالا به فروش رساند.

این حکم 24 ساعت پس از صدور حکم 10 سال زندان برای عمران از سوی دادگاه پاکستان در مورد خان و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پیشین و چند روز قبل از انتخابات پارلمانی و ایالتی صادر می‌شود که خان از نامزدی در آن منع شد.

دادگاه، عمران خان و قریشی را به اتهام افشای اسرار دولتی و به اشتراک‌گذاشتن محتوای پیام محرمانه ارسالی از سوی سفیر پاکستان در واشینگتن برای دولت اسلام آباد، محکوم کرد.

حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان اعلام کرد که به این حکم، اعتراض خواهد کرد.

این دو محاکمه در زندانی برگزار شد که عمران خان از زمان بازداشتش در ماه اوت در آن در بازداشت است و روشن نیست که این دو حکم بر هم افزوده خواهند شد یا نه.

عمران خان پس از آزادی طی ماه‌های گذشته، به دنبال شرکت در انتخابات بود، اما قوه قضاییه، نامزدی او و اکثر حامیانش برای انتخابات پارلمانی در فوریه را رد کرد.

به گفته عمران خان، ارتش با هدف سرکوب جنبش مردمی او و ممانعت از نامزدیش در انتخابات به عنوان نماینده حزب تحریک انصاف، سال‌هاست با خانواده‌های حاکم بر پاکستان همکاری دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید