تاکید سعودی و کویت بر اهمیت حفاظت از امنیت و ثبات دریای سرخ

در بیانیه مشترک همچنین بر تمایل سعودی و کویت برای تقویت همکاری‌های دفاعی و توسعه روابط و مشارکت‌های راهبردی باهدف حفظ امنیت و ثبات دو کشور و منطقه تاکید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی و کویت، چهارشنبه 11 بهمن بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات منطقه دریای سرخ و احترام به حق کشتیرانی دریایی در آب‌ها «به منظور حفظ منافع کل جهان»، تاکید کردند.

در بیانیه مشترکی که در پایان سفر شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت به سعودی صادر شد، دو طرف خواستار خویشتن‌داری و پرهیز از تشدید تنش‌ها با توجه به حوادث اخیر منطقه شدند.

در این بیانیه که توسط خبرگزاری رسمی سعودی «واس» منتشر شد، همچنین بر تمایل سعودی و کویت برای تقویت همکاری‌های دفاعی و توسعه روابط و مشارکت‌های راهبردی باهدف حفظ امنیت و ثبات دو کشور و منطقه تاکید شد.

به گزارش «واس»، این بیانیه در پایان سفر امیر کویت به پادشاهی عربی سعودی و استقبال سلمان بن عبدالعزیز، خادم حرمین و مذاکرات رسمی با محمد بن سلمان، ولی‌عهد صادر شد.

فرازهای مهم این بیانیه مشترک

در این بیانیه دو کشور با تاکید بر توجه خاص به تقویت همکاری‌های دفاعی در تمامی عرصه‌ها و گسترش مشارکت‌های راهبردی در راستای حفاظت و امنیت دو کشور و منطقه، رویکردهای مشترک دو کشور برادر، نظیر مبارزه با مواد مخدر، امنیت مرزهاو مبارزه با افراطی‌گری و گفتمان نفرت‌پراکنی نیز خاطرنشان شد.

احترام عراق به حاکمیت کویت

دو طرف در بخش دیگری از این بیانیه، اهمیت پایبندی عراق به حاکمیت کشور کویت و تمامیت ارضی آن و احترام به قطعنامه 833 مرتبط با تعیین مرزهای زمینی و دریایی میان عراق و کویت و همچنین کمک عراق به یافتن مفقودشدگان کویتی در جریان حمله 1991 عراق به کویت را مورد تاکید قرار دادند.

میدان گازی الدره

موضوع میدان الدره و مالکیت مشترک سعودی و کویت بر آن از دیگر فرازهای مهم این بیانیه مشترک بود. دو کشور بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران خواستند در خصوص بخش شرقی این میدان که میان 3 کشور تقسیم شده به موجب قوانین بین‌المللی و به عنوان یکی از طرف‌ها، به مذاکره بنشیند.

بحران غزه

سعودی و کویت در ادامه بیانیه در ارتباط با جنگ جاری در غزه و هزاران قربانی بی‌گناه آن از میان زنان و کودکان و کهنسالان، ضرورت توقف عملیات نظامی در خاک فلسطین و حمایت از غیرنظامیان مطابق قوانین بین‌المللی را گوشزد کردند.

لزوم توقف موارد نقض از سوی قوای اشغالگر اسرائیلی و تسهیل فعالیت سازمان‌های بین‌المللی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه و همچنین افزایش تلاش‌ها در راستای حل و فصل عادلانه مسئله فلسطین بر مبنای راه حل دوکشوری، از دیگر فرازهای مهم این بیانیه مشترک است.

بحران یمن

در رابطه با موضوع یمن، دو کشور بر اهمیت حمایت کامل از تلاش‌های سازمان ملل و منطقه ای برای دستیابی به راه حل جامع بحران یمن، تاکید کردند و طرف کویتی از اقدامات سعودی و ابتکارعمل‌های متعدد آن برای ترغیب گفت‌وگو و آشتی میان طرف‌های یمنی و تسهیل کمک‌رسانی به مناطق مختلف، یمن تقدیر کرد.

ناوبری در دریای سرخ

در خصوص موضوع ناوبری در دریای سرخ نیز دو طرف، اهمیت حفاظت از امنیت و ثبات منطقه دریای سرخ و احترام به حق کشتیرانی در آن مطابق با قوانین بین‌المللی و توافق قانون دریاها در سال 1982 سازمان ملل و خویشتن‌داری و اجتناب از تشدید تنش با توجه به رخدادهای جاری در منطقه را خاطرنشان کردند.

بحران سودان

سعودی و کویت در فراز دیگری از بیانیه مشترک خود در ارتباط با بحران سودان، ضمن مخالفت با دخالت در امور داخلی این کشور، اهمیت پایبندی طرف‌های درگیر در بحران سودان به پایان‌دادن به بجرانی کنونی در راستای موارد توافق‌شده طی اعلامیه جده (لزوم حمایت از غیرنظامیان سودان) و تسهیل افزایش کمک‌های انسانی را مورد تاکید قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید