گزینه‌های واشینگتن برای پاسخ به حمله پهپادی به پایگاه آمریکا در اردن

روزنامه آمریکایی پولیتیکو: بایدن از مشاوران خود خواست تا گزینه‌هایی را برای پاسخ به حمله شبه‌نظامیان به پایگاه آمریکا در اردن ارائه دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «پولیتیکو» در گزارشی نوشت، مقامات آمریکایی، سه‌شنبه 10 بهمن فاش کردند که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به مشاوران خود دستور داده تا گزینه‌هایی برای پاسخ به شبه‌نظامیانی که پایگاه نظامی آمریکا را در شمال شرقی اردن را هدف قرار دادند، ارائه دهند.

«پولیتیکو» نوشت، از جمله گزینه‌های پیش روی «پنتاگون»، هدف قرار دادن شبه‌نظامیان ایرانی در سوریه، عراق یا حمله به کشتی‌های نظامی ایران در آب‌های خلیج است.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که واکنش واشینگتن به بمباران پایگاه «التنف» در سوریه احتمالا تا دو روز پس از تایید بایدن آغاز خواهد شد. این پاسخ به صورت سلسله‌ای از حملات علیه اهداف نظامی خواهد بود.

ردپای گردان‌های حزب الله عراق

پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد، در حمله به پایگاه آمریکا در اردن ردپای گردان‌های حزب‌الله عراق گروه مورد حمایت ایران مشاهده می‌شود.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون در یک کنفرانس مطبوعاتی افزود: «ما می دانیم که ایران از گروه‌هایی حمایت می کند که به نیروهای آمریکایی حمله می کنند».

به دنبال جنگ با ایران نیستیم

در همین حال سخنگوی کاخ سفید گفت که ایالات متحده معتقد نیست که ایران به دنبال وارد شدن به جنگ با آمریکا است و واشنگتن نیز به دنبال جنگ با تهران نیست.

او افزود: «ما به دنبال جنگ نیستیم، اما به حملات شبه‌نظامیان به نیروهای خود پاسخ خواهیم داد».

«آنچه لازم باشد انجام خواهیم داد»

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین با تاکید بر اینکه واشینگتن به دنبال جنگ با ایران نیست، گفت: «اشتباه نکنید که این هجوم به منزله تشدید تنش بود و نیاز به پاسخ دارد».

او همچنین افزود: «ما خواهان تشدید تنش نیستیم، اما برای محافظت از خود و نیروهایمان هر آنچه لازم باشد انجام خواهیم داد».

این در حالی است که تهران دست‌داشتن در حمله‌ای که منجر به کشته‌شدن 3 سرباز آمریکایی شد را تکذیب کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه گفت: «این اتهامات سیاسی و با هدف از بین بردن واقعیت‌ها در منطقه است».

تشدید تنش‌ها

حمله اخیر به پایگاه آمریکا در اردن که به کشته‌شدن 3 سرباز آمریکایی منجر شد، بدون شک تنش‌ها را در منطقه تشدید کرده و نگرانی درباره گسترش دامنه جنگی که در 7 اکتبر در نوار غزه آغاز شد را افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید