هشدار عراق نسبت به گسترش درگیری‌ها در منطقه در پی حمله به پایگاه آمریکا در اردن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت عراق، دوشنبه 9 بهمن ضمن محکوم کردن حمله پهپادی شبه‌نظامیان به پایگاه نظامی آمریکا در مرز اردن و سوریه، نسبت به گسترش درگیری‌ها در منطقه هشدار داد.

دولت عراق با اشاره به احتمال گسترش دایره جنگی که از 7 اکتبر بین اسرائیل و حماس در نوار غزه ادامه دارد، خواستار پایان دادن به خشونت‌ها شد. این کشور همچنین بر آمادگی خود برای تدوین قوانینی اساسی جهت تعامل کشورها با یکدیگر و با هدف جلوگیری از پیامدهای بیشتر جنگ غزه در منطقه تاکید کرد.

دولت عراق هشدار داد که چنین حملاتی صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید کرده و تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر را تضعیف می‌کند.

هشدار بغداد در حالی داده شده که روز گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، انگشت اتهام را به سوی شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران نشانه گرفت.

این در حالی که تهران هرگونه ارتباط با حملات اخیر علیه پایگاه‌های آمریکایی در منطقه را تکذیب می‌کند.

تهران همچنین آمریکا را به دلیل موضع حمایت از اسرائیل در جنگ غزه مسئول و عامل اصلی تحریک این شبه‌نظامیان می‌داند.

حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران به کشتی‌ها

از 19 نوامبر سال 2023 یعنی بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در غزه در 7 اکتبر تاکنون گروه حوثی‌ها تحت عنوان حمایت از فلسطینی‌ها بیش از 33 حمله با پهپاد و موشک به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده است.

واشینگتن، 18 دسامبر سال گذشته در واکنش به حملات حوثی‌ها اعلام کرد، یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «نگهبان سعادت» با هدف مقابله با هرگونه حمله‌ای که امنیت ناوبری دریایی بین‌المللی را هدف قرار می دهد، ایجاد کرد.

این ائتلاف که از چندین کشور تشکیل شد از 12 ژانویه تاکنون چندین حمله به مواضع نظامی حوثی‌ها در صنعا، الحدیده، تعز، حجه و صعده انجام داده است.

از سوی دیگر حوثی‌ها تاکید می‌کنند که به‌رغم حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به مواضع آنها این گروه همچنین به حملات خود در دریای سرخ به کشتی‌ها تجاری و حتی به بنادر اسرائیل ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید