مسئولان اسرائیلی مذاکرات سران اطلاعاتی در پاریس را «آغاز پیشرفت» توصیف کردند

یک منبع آگاه اسرائیلی به «هاآرتص»: اگر اسرائیل و حماس موفق شوند شکاف بحرانی مربوط به پایان‌دادن به اقدامات خصمانه را ببندند، دستیابی به توافق ظرف چند روز یا چند هفته معدود، امکان‌پذیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها حاکی از آن است که نشست یکشنبه 8 بهمن سران دستگاه‌های اطلاعاتی در پاریس با هدف دستیابی به توافقی میان اسرائیل و حماس که می‌تواند منجر به آزادی زندانیان در نوار غزه و آتش‌بس دائمی شود، با موفقیت به پایان رسید.

در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این نشست را سازنده توصیف کرد، «هاآرتص» به نقل از یک مقام مسئول اسرائیلی بعد از پایان این نشست، ضمن ابراز خوش‌بینی محتاطانه، آن را «آغاز پیشرفت» توصیف کرد.

این مسئول اسرائیلی با مثبت‌خواندن نشست پاریس، خاطرنشان کرد: «هنوز برای این که بگوییم این نشست منجر به توافق خواهد شد، زود است».

بستن شکاف خطرناک

طبق گفته یک منبع آگاه به «هاآرتص»، «اگر اسرائیل و حماس موفق شوند شکاف بحرانی مربوط به پایان‌دادن به اقدامات خصمانه را ببندند، دستیابی به توافق ظرف چند روز یا چند هفته معدود، امکان‌پذیر است».

این منبع آگاه افزود که دو طرف به تفاهم‌هایی در خصوص تقریبا تمامی مسائل مرتبط با دستیابی به توافق دست یافتند؛ هرچند که اسرائیل، گزارش‌های حاکی از حصول پیشرفت اساسی در مذاکرات را تکذیب کرده است.

او تاکید کرد تا زمانی که اختلافات با حماس بر سر بازه آتش‌بس برطرف نشود، اسرائیل رسما با بررسی دیگر مفاد توافق موافقت نخواهد کرد.

فرمول قابل قبول برای آتش‌بس

از سویی یک منبع اسرائیلی به این روزنامه گفت: «دو طرف در حال مذاکره درباره فرمولی برای آتش‌بس هستند که بتواند از سوی حماس به‌عنوان آتش‌بس دائمی و از طرف اسرائیل، آتش‌بس موقت تفسیر شود».

او افزود که تمدید دو ماهه این توافق و توقف حملات اسرائیل طی این بازه نیز یکی از راه حل‌های محتمل است. بدین ترتیب حماس می‌تواند بنا را بر توقف کامل و دائمی حملات اسرائیل بگذارد و تل‌آویو هم قادر است تاکید کند که عملیاتش را بعد از آزادی گروگان‌ها، ازسر خواهد گرفت.

شکاف‌های عمده

این در حالی است که دفتر نتانیاهو مذاکرات روز گذشته به ابتکار قطر و آمریکا و مصر در پاریس را به‌رغم وجود شکاف‌های بزرگ میان اسرائیل و حماس، «سازنده» خواند.

در بیانیه نخست‌وزیری اسرائیل آمده است که ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا«سیا» و دیوید بارنیا، رئیس سرویس اطلاعاتی اسرائیل «موساد»، با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر و عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر در اروپا دیدار و گفت‌وگو کردند بدون این که به مکان آن دیدار اشاره کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید