حوثی‌ها از هدف قرار دادن یک کشتی جنگی آمریکایی خبر دادند

کارلوس دل تورو، وزیر نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد که واشینگتن به حملات خود به حوثی‌های مورد حمایت ایران ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامیان حوثی یمن، دوشنبه 9 بهمن اعلام کردند، موشکی به یک کشتی جنگی آمریکایی در خلیج عدن شلیک کرده‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد، این گروه، موشکی به ناو «لوئیس بی پولر» متعلق به نیروی دریایی آمریکا شلیک کرده است.

سخنگوی حوثی‌ها گفت، هنگامی که کشتی آمریکایی «لوئیس بی پولر» روز یکشنبه در حال عبور از خلیج عدن بود، موشکی از سوی حوثی‌ها به آن شلیک شد.

او همچنین خاطرنشان کرد: «یکی از مأموریت‌های این ناو جنگی پشتیبانی لجستیکی از نیروهای آمریکایی شرکت‌کننده در حمله چند روز پیش به حوثی‌ها در یمن است».

حمله جدید حوثی‌ها به ناو آمریکایی در بحبوحه تنش بی‌سابقه‌‌ای که خاورمیانه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه در 7 اکتبر تاکنون شاهد آن است، انجام می‌گیرد.

حملات حوثی‌ها ادامه دارد

سخنگوی حوثی‌ها خاطرنشان کرد، حمله جدید به ناو آمریکایی با هدف دفاع از یمن و تاکید مجدد بر حمایت از ملت فلسطین صورت گرفته است.

او در پایان تاکید کرد که حوثی‌ها به اجرای تصمیم خود برای جلوگیری از کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که به سوی بنادر اسرائیل از دو دریای سرخ و دریای عرب عبور می‌کنند، ادامه می‌دهد.

در همین حال کارلوس دل تورو، وزیر نیروی دریایی آمریکا روز گذشته تاکید کرد که کشورش به حملات خود به مواضع حوثی‌ها ادامه می‌دهد.

او خاطرنشان کرد که مدت این عملیات به اقدامات ایران برای کمک به این گروه یمنی بستگی دارد.

ائتلاف نظامی نیروی دریایی

از 19 نوامبر سال 2023 یعنی بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در غزه در 7 اکتبر تاکنون گروه حوثی‌ها تحت عنوان حمایت از فلسطینی‌ها بیش از 33 حمله با پهپاد و موشک به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده است.

در 18 دسامبر، واشینگتن در واکنش به حملات حوثی‌ها اعلام کرد، یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «نگهبان سعادت» با هدف مقابله با هرگونه حمله‌ای که امنیت ناوبری دریایی بین‌المللی را هدف قرار می دهد، ایجاد کرد.

این ائتلاف که از چندین کشور تشکیل شد از 12 ژانویه تاکنون چندین حمله به مواضع نظامی حوثی‌ها در صنعا، الحدیده، تعز، حجه و صعده انجام داده است.

از سوی دیگر حوثی‌ها تاکید می‌کنند که به‌رغم حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به مواضع آنها این گروه همچنین به حملات خود در دریای سرخ به کشتی‌ها تجاری و حتی به بنادر اسرائیل ادامه خواهد داد.

این حملات نگرانی از عواقب جنگ غزه و گسترش دایره آن به همه منطقه را تشدید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید