خوش‌بینی محتاطانه آمریکایی‌ها نسبت به پیش‌نویس توافق اسرائیل و حماس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی، یکشنبه 8 بهمن فاش کردند که مذاکره کنندگان این کشور در چند روز گذشته یک پیش‌نویس توافقی به حماس و اسرائیل ارائه دادند که ترکیبی از پیشنهادات اسرائیل و حماس برای آزادی گروگان‌ها در نوار غزه است.

طی دو هفته آینده

روزنامه «نیویورک تایمز»، یکشنبه هشتم بهمن گزارش داد، این پیش‌نویس مکتوب چارچوبی را برای بحث در «نشست پاریس» تشکیل می‌دهد که ممکن است طی دو هفته آینده منجر به انعقاد یک توافق واقعی شود و نزاع بین فلسطینی‌ها و اسرائیل را به طور کلی متحول کند.

با این حال این روزنامه نوشت که مذاکره کنندگان نسبت به دستیابی به یک توافق نهایی ابراز خوش‌بینی محتاطانه کردند، به ویژه اینکه اختلافات مهمی بین طرفین هنوز باقی مانده است.

به مدت 4 ماه

در همین حال مقامات مصری گزارش دادند که طرحی برای آتش‌بس چهار ماهه در غزه در ازای آزادی تمامی اسرای اسرائیلی ارائه شده است.

مقام‌های مصری افزودند که این پیشنهاد خواستار توقف اولیه جنگ به مدت 6 هفته است تا امکان آزادی کودکان، زنان و اسرای سالخورده اسرائیلی که هنوز از هفتم اکتبر گذشته در نوار فلسطین در بازداشت به سر می‌برند، فراهم شود.

بر اساس گزارشی که «وال استریت ژورنال» منتشر کرده است، اغلب اسرای اسرائیلی که به مراقبت‌های فوری پزشکی نیاز دارند، آزاد می‌شوند مشروط بر اینکه اسرائیل تعداد زیادی از اسرای فلسطینی را آزاد کند و کمک‌ها به غزه را افزایش دهد.

سپس مراحل بعدی شاهد رهایی سربازان زن اسرائیلی و سپس سربازان مرد و اجساد اسرا توسط حماس خواهد بود.

از سوی دیگر، مقامات اسرائیلی تأکید کردند که حماس همچنان موضع سختگیرانه‌ای در مذاکرات تبادل اسرا دارد.

اسرائیلی‌ها می‌گویند تا این لحظه هیچ شرایطی برای از سرگیری مذاکرات مبادله‌ اسرا بر اساس آنچه شرکت رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داده است، وجود ندارد.

اما در عین حال آنها گفتند که به نشستی که قرار است در پایتخت فرانسه برگزار شود امیدوار هستند. در این نشست قرار است رؤسای سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده، مصر، قطر و اسرائیل شرکت کنند.

آنها گفتند که حماس هنوز به خواسته خود مبنی بر توقف جنگ و خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه اصرار می‌ورزد، خواسته‌ای که خط قرمز اسرائیل محسوب می‌شود.

اسرائیلی‌ها بيان اينكه «قطری‌ها و مصری‌ها باید در میانجیگری خلاق‌تر باشند، ابراز امیدواری کردند» که در مذاکره با فلسطینی‌ها به پیشرفتی واقعی برسند تا منجر به توافق حقیقی شود.

طبق این گزارش سران «موساد» اسرائیل، سازمان «سیا»ی آمریکا و همچنین مقامات امنیتی مصر و قطر در نشست پاریس شرکت خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید