بغداد از تلاش برای یافتن راهکاری مشترک با آمریکا برای مقابله با تهدیدها خبر داد

نخستین دور گفت‌وگوهای دوجانبه عراق و آمریکا از روز گذشته برای پایان‌دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی علیه «داعش» به رهبری واشینگتن، آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی حملات مکرر اخیر به نیروهای آمریکایی مستقر در عراق، خالد الیعقوبی، مشاور نخست‌وزیر عراق در امور امنیتی اعلام کرد که کشورش در تلاش است با آمریکا به فرمولی برای مقابله با این تهدیدات، دست یابد.

الیعقوبی، یکشنبه 8 بهمن، در گفت‌وگو با «العربیه» افزود: «اساس گفت‌وگوها، یافتن فرمول مشترک با آمریکا و ائتلاف بین‌المللی است».

الیعقوبی با این توضیح که بغداد با آمریکایی‌ها موافق است که درس‌های سال 2014 درپی حملات داعش در عراق، نباید تکرار شود، تاکید کرد که درس‌های گذشته همچنان در پیش چشمان مردم عراق و آمریکایی‌ها قرار دارد.

پایان ماموریت ائتلاف بین‌المللی

این اظهارات به‌دنبال آغاز نخستین دور گفت‌وگوهای دوجانبه عراق و آمریکا از روز گذشته برای پایان‌دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی علیه «داعش» به رهبری واشینگتن مطرح شد.

بغداد امیدوار است که این گفت‌وگوها به کاهش تدریجی نیروی ائتلاف مستقر در عراق بیانجامد.

این اقدام در فضای فوق العاده متشنج منطقه‌ای از اواسط اکتبر گذشته و بیش از 150 حمله پهپادی و موشکی گروه‌های مسلح به نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه در پی آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه، صورت می‌گیرد.

نیروهای آمریکایی نیز متقابلا با اجرای حملاتی علیه مراکز گروه‌های تحت حمایت ایران در سوریه و عراق، تهدید کرده‌اند در صورت تداوم حملات این گروه‌ها، مرکز آنها را هدف حملات بیشتر قرار خواهند داد.

2500 سرباز آمریکایی در عراق و نزدیک به 1000 سرباز آمریکایی در سوریه در چارچوب نیروهای ائتلاف بین‌المللی در کار مشورت‌دهی و کمک به نیروهای نظامی دو کشور به هدف جلوگیری از بازگشت گروه «داعش» هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید